"Trzy natury Gdańska i Pomorza. Woda-Łąka-Las"

Już 15 września br. na zaproszenie Miasta Gdańska i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przyjadą do Polski czołowi zagraniczni dziennikarze kulinarni, którzy będą zgłębiać trzy natury jednego z najpiękniejszych polskich miast i regionów naszego kraju. Przez 4 dni goście będą podróżować, gotować, smakować, odkrywać produkty, historię, kulturę, a przede wszystkimi spotykać ludzi, którzy je tworzą.

Gdańsk i Kaszuby gościć będą najsłynniejszego amerykańskiego łowcę smaków Marka Brownsteina oraz wybitnych europejskich dziennikarzy kulinarnych z takich tytułów jak FOUR, Le Monde, ELLE Eten czy Datagraf. W poszczególnych wyprawach towarzyszyć im będą polscy eksperci m.in. prof. Jarosław Dumanowski i szef kuchni Maciej Nowicki, który specjalizuje się w nowych interpretacjach tradycyjnych receptur kulinarnych.

W trakcie wydarzenia uczestnicy zagłębią się w trzy różne historie kulinarne związane z naturami regionu: wodą, łąką i lasem. Zgodnie z filozofią „from farm to table” każdy dzień zaczyna się rano na łonie przyrody, a kończy wieczorem kolacją w jednej z trzech restauracji będących partnerami akcji. Pomorskie produkty będą interpretowane przez utalentowanych szefów kuchni: Łukasza Toczka (Restauracja Metamorfoza), Adama Woźniaka (Restauracja Hilton Mercato) oraz Bogdana Gałązkę (Restauracja GothicCafe w Malborku), którzy dopełnią historię poszczególnych dni.

„Istotą wydarzenia jest promocja Gdańska i całego regionu pomorskiego poprzez regionalne produkty i tradycje kulinarne, ale także silne wyeksponowanie kunsztu szefów kuchni oraz restauracji, które prowadzą. Turystyka kulinarna stanowi obecnie jeden z wiodących tematów motywujących do przyjazdu, a potencjał tej części kraju w tym temacie jest niezaprzeczalny” – mówi Krystyna Hartenberger-Pater, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

„Trzy Natury” to także prezentacja kulinarnego dziedzictwa oraz producentów: z Gospodarstwa „Kaszubska Koza”, „Od Kaszuba”, Koła Gospodyń Wiejskich z Lasowic, rybaków, leśników czy wytwórców nalewek. Uczestnicy spędzą czas nie tylko na degustowaniu i poznawaniu polskich specjałów, ale będą też oprawić sarnę, piec chleb, robić masło, zsiadłe mleko, czy… nalewkę księżycową.