Ślimakowy pokaz blogerów

Listopadowe święto blogerów czyli pobyt w firmie SNAILS GARDEN oraz na polu golfowym SAND VALLEY GOLF RESORT był nagrodą dla najlepszych blogerów w ramach konkursu ZERWANE organizowanego przez Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Z całą pewnością wizyta uzdolnionych blogerów na długo zostanie w pamięci mieszkańców Elbląga i Pasłęka.

333

Przepisy „ZERWANE” polegały na nadesłaniu najlepszych przepisów, miało to przywrócić ideę kuchni żyjącej w symbiozie z naturą. Organizatorzy poprosili o nadesłanie przepisów, których przynajmniej jeden składnik wyjściowy był pozyskany samodzielnie, wytworzony lub pochodzący z grządki. Mogły to być np. grządka ogrodowa, działkowa, balkonowa, zaprzyjaźniona, rodzinna, sąsiedzka. Uczestnik konkursu mógł zerwać jabłka w sadzie lub porzeczki w ogrodzie, sam wydoić kozę w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie spędza wakacje lub własnoręcznie uklepać masło albo zrobić ser. W ten sposób Europejski Festiwal Smaku w Lublinie przybliżył ideę „Kuchni prosto od człowieka” poprzez zachętę do zaangażowania i zbliżenia się do przyrody, rytmu natury, ziemi, pracy rąk i karmienia bliskich tym, co sami wytwarzamy. Konkurs nawiązał do myśli Erika Wolf, prezesa World Food Travel Association: „Turystyka kulinarna jest unikalna i niezapomniana, jest doświadczaniem, w którym obowiązuje zasada: To nie tylko posiłek, ale również wspomnienie”.

Wyróżnieni blogerzy przybyli na 3 dniowy pobyt na farmie ślimaka SNAILS GARDEN oraz w luksusowym ośrodku pola golfowego SAND VALLEY GOLF RESORT w Pasłęku.

W ramach pierwszego dnia blogerzy odwiedzili firmę SNAILS GARDEN, będącą producentem ślimaka śródziemnomorskiego. Zaprezentowano przybyłym gościom cały cykl produkcyjny ekskluzywnych produktów np. kawioru białego z jaj ślimaka. Dodatkowo odbyły się zajęcia praktyczne w przetwórni ślimaków Eko Snails Garden w Krasinie.

Przetwornia_slimakow_SnailsGarden.Przetwornia_slimakow_SnailsGarden

Wygrani w konkursie „ZERWANE” nie mogli narzekać również na brak atrakcji. O te postarał się Antti Pohjonen, właściciel pola golfowego, gdzie zakwaterowani byli blogerzy. Domki z basenem na zewnątrz cieszyły każdego a wspólne pobyty w Restauracji FINKA gdzie serwowane są przepyszne fińskie burgery umilały czas pobytu. Z całą pewnością sporym wyzwaniem, ale i spełnieniem marzeń była wspólna nauka gry w golfa. Jak się dowiedzieliśmy nauka gry w golfa wcale nie jest drogim marzeniem, jak mówi Antti Pohjonen koszt karnetu jest tańszy niż nie jeden karnet na siłownię czy do klubu fitness.

111

Kulminacyjną chwilą pobytu blogerów był 10 listopada gdzie lokalni mieszkańcy zostali zaproszeni na wspólne degustowanie dań ze ślimaka. Zostały przyrządzone następujące dania:

1. Joanna Krzewińska Królestwo Garów – ślimaki panierowane w parmezanie, smażone na głębokim tłuszczu. Było to połączenie przepisów z XIX w. autorstwa Marii Disslowej oraz Marii Monatowej.

2. Kamila Tomarska ugotowanepozamiatane.pl- Bruschetta ze ślimakami. Przepis nawiązywał do książki ,,Ślimaka kulinarna podróż”. Danie dla osób, które nie jadły wcześniej ślimaków.

3. Jolanta Zielińska-Kaźmierczak ,,Kulinarne Przygody” – tarta na cieście drożdżowym ze ślimakami, pomidorami, chili, pietruszką, bazylią, cebulą, czosnkiem.

4. Zespół Snails Garden – ślimaki zapiekane w pieczarkach

5. Zespół Snails Garden – deser, bezy własnego wypieku, bita śmietana z truskawkami, owocami granatu i kawiorem białym z jaj ślimaka. Jedyny kawior podawany na słodko.

p1020246dsc_0058dsc_0016dsc_0060444555

 

Dania oczarowały przybyłych gości. Kto nie był, niech żałuje! Wszyscy wspólnie potwierdzili, że istnieje bardzo ogromne prawdopodobieństwo, że ślimaki staną się najbardziej popularnym daniem już wkrótce w Polsce, bowiem smakują przepysznie a my coraz częściej poszukujemy zmian w naszym menu.

Na polu golfowym SAND VALLEY Golf Resort miała też miejsce inauguracja akcji Ślimak na Zimę, która będzie w sezonie zimowym promowała ideę dań ze ślimaka w polskich restauracjach.