Święto francuskiej gastronomii

Goût de / Good France, wielkie święto francuskiej gastronomii we Francji i na całym świecie, wraca na szóstą edycję! Wydarzenie po raz kolejny sprawi, że Francja zabłyśnie na 5 kontynentach, łącząc atrakcyjność turystyczną z międzynarodową promocją produktów, emblematów francuskiego dziedzictwa kulinarnego.

Wydarzenie zainicjowane zostało przez Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych i Alaina Ducasse.

W tym roku „francuski obiad” będzie serwowany w ambasadach i konsulatach w ponad 150 krajach oraz w kilku tysiącach restauracji na całym świecie.

Szefowie kuchni z całego świata mogą włączyć się w to globalne święto francuskiej gastronomii. Zapisy trwają do 15 marca 2020 r. Zgłoszenia: https://restaurateurs.goodfrance.com/fr/user/register

PROPONOWANE MENU

Każde zgłoszone menu powinno eksponować francuską gastronomię w całej jej różnorodności, przy zachowaniu dla każdego szefa kuchni swobody w dostosowaniu oferty do dostępnych na miejscowym rynku produktów wysokiej jakości. Menu „Goût de France / Good France” ma nawiązywać do przepisu zainspirowanego francuską sztuką kulinarną i składać się z następujących pozycji:

Aperitif

Przystawki

Danie/a główne

Deska serów

Deser(y)

Francuskie wina i szampany

Wysokość ceny za menu ustala sama restauracja.