„Kulinarny Talent 2017” za nami!

6 Podczas 21. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2017  – najważniejszych i największych targów branży HoReCa, uczestnicy konkursu organizowanego przez Roberta Sowę, po raz kolejny stanęli do walki o ten zaszczytny tytuł. W trakcie preselekcji, wyłoniono finałową dwunastkę, wśród której znaleźli się uczniowie ze szkół gastronomicznych z całej Polski. Tegoroczną edycję prowadził Robert Sowa i Krzysztof Ibisz.

"Półfinały wyłoniły najlepszych z najlepszych, którzy zaskoczyli jury swoją wariacją na temat kaczki. Mottem przewodnim dzisiejszego konkursu są: filet ze skreia ze skórą, przyprawy firmy Prymat, mrożone warzywa lub owoce oraz 20% śmietankę kulinarną" - powiedział Robert Sowa.

Uczestnicy konkursu mieli jedyne 30 minut na przygotowanie menu degustacyjnego, które powinno wyróżniać się oryginalną kompozycją smakową oraz wysoką estetyką. Presja czasu i wysokie wymagania jury z całą pewnością nie ułatwiały im zadania. Finalny efekt oceniało zarówno jury profesjonalne, jak i degustacyjne. Szefowie kuchni, w tym: Jerzy Pasikowski, Wiesław Bober oraz zwycięzcy polskiej edycji programu "Top Chef" - Tomasz Purol i Patryk Dziamski, w swoich ocenach brali pod uwagę również aspekty związane z techniką wykonania i organizacją pracy. Jury degustacyjne, w którym znaleźli się: Olga Bończyk, Katarzyna Cichopek, Agnieszka Kołodziejska, Marek Sierocki, Tomasz Dedek, Marcin Żewłakow oraz Maciej Jaszczak oceniali przede wszystkim smak serwowanych potraw oraz walory estetyczne.

23

"Jestem pełen podziwu dla tych młodych ludzi, którzy potrafią z niezwykłą odwagą i kreatywnością komponować smaki. Ich odwaga i bezkompromisowość zasługuje na najwyższe uznanie" - przyznał Marek Sierocki, smakosz kuchni hiszpańskiej i miłośnik ryb. Tegoroczna edycja potwierdziła innowacyjność, finezję i pomysłowość finalistów. Niepowtarzalne połączenia smakowe, nowoczesne techniki przygotowania, wyobraźnia plastyczna, to cechy wybitnego szefa kuchni. "Talent, pracowitość i wrażliwość kulinarna zasługuje na wielkie brawa. Okazuje się, że produkty, które były zmorą mojego dzieciństwa, zdefiniowane na nowo, smakują wybornie" - dodała Katarzyna Cichopek. "Doskonałe kompozycje smakowe. Świetnie przyrządzone ryby, genialne sosy skompilowane z ciekawych składników i niesamowita kreatywność. Ptyś z kremem groszkowym, tiul z mąki, czy karmelizowany burak całkowicie mnie uwiodły" - dodała Agnieszka Kołodziejska.

Po degustacji wszystkich dwunastu propozycji, jury konkursowe udało się liczenie głosów. Zarówno jury profesjonalne, jak i degustacyjne było zgodne w swoich ocenach. Wydawałoby się, że zawód kucharza jest całkowicie zdominowany przez mężczyzn, tymczasem w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział wiele kobiet. Sześć z nich dostało się do ścisłego finału, a na podium znalazły się dwie najzdolniejsze. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Kiełkowska z Wodzisławia Śląskiego. "Przygotowałam skreia w towarzystwie czarnej soczewicy, fasolki szparagowej, kawioru z malin i ryżowego tiulu" - zdradziła zwyciężczyni konkursu.  II miejsce zajął Maksymilian Smółka, a III miejsce zdobyła Martyna Łukasik.

458

"Chciałbym podkreślić, że polskie szkoły gastronomiczne dobrze przygotowują do zawodu i za to należą się brawa dla całej kadry nauczycielskiej.  Poświęcają swój nierzadko prywatny czas, uczą i towarzyszą swoim uczniom w ciągłym rozwoju" - dodał na zakończenie Robert Sowa.

„Jestem szczęśliwy, że mój konkurs daje możliwość znalezienia prawdziwych talentów i zapraszam za rok, do 10 jubileuszowej edycji „Kulinarnego Talentu”.

7

KT-2017_sponsorzy-ramka-21.03-e1490107625728