„Kulinarny talent 2013” – zmagania najzdolniejszych młodych kucharzy

XVII Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro to okazja dla adeptów sztuki kulinarnej do zmierzenia się w Konkursie Sztuki Kulinarnej Roberta Sowy „Kulinarny talent 2013”. Targi EuroGastro, które stanowią największe wydarzenie sektora HoReCa w Polsce, odbędą się w dniach 20-22 marca 2013 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c.

 

Drugiego dnia Targów EuroGastro, tj. 21 marca, odbędzie się jubileuszowa edycja autorskiego Konkursu Sztuki Kulinarnej Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2013”. Już po raz piąty celem tej inicjatywy jest wyłonienie wybitnych talentów, aktywizacja i stymulacja rozwoju zawodowego młodych kucharzy, a także poszukiwanie nowych kierunków w gastronomii.

 

Kto może startować

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gastronomicznych oraz kucharzy, którzy nie ukończyli 23 roku życia. Chętni, poza samym zgłoszeniem, muszą dostarczyć rekomendację szefa kuchni. Ten wymóg ma na celu wstępną weryfikację przez nauczycieli. Organizator podkreśla, że zależy mu na tym, aby były to osoby wyróżniające się i zauważone przez swoich szefów. Jak argumentuje pomysłodawca konkursu Robert Sowa „Zależy nam na promocji młodych, utalentowanych ludzi, z drugiej strony na przywróceniu należytego szacunku w relacji mistrz – uczeń. Młody, choćby najbardziej utalentowany kucharz, musi mieć swojego mentora i nauczyciela, który dostrzeże jego zdolności i pomoże rozwinąć je we właściwym kierunku, pomoże zaistnieć w branży. Mój konkurs będzie sprzyjał takiej pozytywnej współpracy. Dodatkoworekomendacja szefa kuchni to również gwarancja odpowiedniego poziomu konkursu.

 

Łosoś w parze z wołowiną

Startujący w konkursie będą musieli wykazać się umiejętnością przygotowania wykwintnych i oryginalnych pod względem smaku dań. Potrawy powinny być przygotowane w elegancki sposób. Muszą zawierać wszystkie określone w regulaminie obowiązkowe produkty, a w tym roku będą to: wędzony łosoś norweski „Limito”, antrykot z sezonowanej wołowiny, warzywa i owoce Hortex oraz przyprawy marki Prymat. 

 

Uczestnicy będą mieli 30 minut na przygotowanie porcji konkursowych oraz 15 minut na rozstawienie drobnego sprzętu i produktów. Jury oceniające konkurs składać się będzie z 8 osób, z czego 4 osoby to tzw. Jury techniczne, w skład którego wejdą cenieni szefowie kuchni. Pozostałe osoby stworzą tzw. Jury degustacyjne, będą to osoby znane i lubiane. Dla zwycięzców trzech pierwszych miejsc czekają statuetki „Kulinarny talent 2013” oraz wartościowe nagrody ufundowane przez sponsorów.

 

Więcej informacji na stronie www.sowarobert.pl