Hodowla grzybów utworzona na potrzeby restauracji Steampunk

Grzyby są obecne na Ziemi od około 400 mln lat i stanowią najszybciej ewoluującą grupę organizmów. Wyróżnia je również unikalna zdolność adaptacji w każdym środowisku. Już w starożytności grzyby uważane były za eliksir nieśmiertelności. Faraon wprowadził nawet przepis prawny, zgodnie z którym tylko on miał prawo do ich spożywania.

W dzisiejszych czasach wyjątkowość tych organizmów doceniana jest przede wszystkim w gastronomii. Ich smakiem uszlachetniane jest wiele dań serwowanych w Steampunk Restaurant w Wodnej Wieży.

1s Grzyby dodawane do potraw pochodzą z własnej hodowli, utworzonej na potrzeby restauracji.  Ponad pół wieku
doświadczenia właściciela wieży w ich uprawie pozwoliło na stworzenie szczególnych warunków, spełniających najsurowsze normy środowiskowe, dzięki czemu możliwa jest owocna hodowla unikalnych gatunków. Hodowane są przede wszystkim grzyby lecznicze takie jak: soplówka jeżowata, boczniak królewski, twardziak jadalny, gąsówka naga, polówka wiązkowa czy też łuskwiak nameko, które w naturalnych warunkach występują bardzo rzadko lub objęte są ścisłą ochroną. Autorski cykl hodowli pozwala na zbiór kilka razy w tygodniu, co umożliwia serwowanie w restauracji zawsze świeżych grzybów i to przez cały rok.