IX Festiwal "Śląskie Smaki" - poznaliśmy laureatów

Do Zawiercia przybyli miłośnicy regionalnych smaków z całego regionu żeby skosztować wszystkiego co najlepsze w kuchni województwa śląskiego . Ten wędrujący po Śląsku festiwal kulinarnych tradycji zgromadził tym razem 17 drużyn - 4 w kategorii „uczniów szkół gastronomicznych”, 7 - „amatorów” oraz 6 - „profesjonalistów”. Ich zadaniem było przygotowanie przystawki lub deseru, zupy i dania głównego.

Trzem ekipom jurorskim przewodniczył Remigiusz Rączka - znakomity propagator kuchni śląskiej, dla którego nie ma ona zapewne żadnych tajemnic. W kategorii uczniów szkół gastronomicznych w skład jury weszli:

Gustaw Kwapich – Szef kuchni Restauracji Qubus Hotel Prestige z Katowic

Łukasz Kozioł - szef kuchni Restauracji Browaru Czenstochovia

Grzegorz Chmielewski - Wiceprezes Śląskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Oddziału Śląskiego Polskiej Izby Turystyki,

w kategorii amatorów:

Hanna Szymanderska - wybitna znawczyni kuchni regionalnych w Polsce, autorka wielu publikacji poświęconym kuchniom regionalnym,

Krzystof Zielonka - gastronom i nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim

Teofil Kubis- przedstawiciel Teamu Rodzinnego z Czarkowa, trzykrotnego zwycięzcy w konkursie kulinarnym Festiwalu „Śląskie Smaki”

a w kategorii profesjonalistów:

Krzysztof Peć - szef kuchni Restauracji Hotelu Best Western w Katowicach

Remigiusz Rączka – znany popularyzator kuchni śląskiej, prowadzi m.in. program Rączka Gotuje w Telewizji Katowice,

Sebastian Humski - szef kuchni Zajazdu Hetman w Lgocie Murowanej, lokalu znajdującego się na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”.

Złote, srebrne oraz brązowe durszlaki oraz tytuł Eksperta Śląskich Smaków 2014 zdobyli:

w kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce:  Kucharska Brygada - Zespół Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej

10339402_812311532120659_4460234576920575642_o za: grillowaną cukinię faszerowaną kolorowymi warzywami w asyście ziemniaczanych chipsów, aksamitny sernik z korzennym aromatem, polany białą czekoladą oraz polędwiczkę wieprzową w cieście drożdżowym, faszerowaną pieczarkami i śliwkami w  sosie, z dodatkiem kolorowego puree i z musem pietruszkowym w otoczce buraczka,

II miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim

za: lyngę z krupniokiem, zupę  z jarmużu oraz karminadel z harynkiem, duszone liście młodej kapusty, mus jabłkowo-chrzanowy,

III miejsce: Cwaniary z Gastronoma - Zespół Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej

za: panna cottę z chrzanem i sosem ze świeżego buraka, krem z czerwonej kapusty podany ze smażonym podgrzybkiem i chipsem bekonowym, comber z szaraka otulony czosnkiem niedźwiedzim, aromatyzowany drewnem jabłoni podany w towarzystwie klusek kładzionych  z pokrzywą, sosem ze śliwek węgierek oraz młodą karotką glazurowaną płatkami róży,

w kategorii amatorów:

I miejsce: Kostkowianki


10453016_812310832120729_8355688439731502508_o za: jaglak po jurajsku, zupę krem z pieczonego selera w asyście chrupiącego boczku oraz kotleciki jagnięce na ziemniakach w łospie w towarzystwie musu rabarbarowego i duszonej pokrzywy,

II miejsce: KGW Udórz

za: galaretę wieprzową, zupę z perliczki ze swojskim makaronem oraz dzika w całości obłożony kaszą gryczaną i duszoną kapustą,

III miejsce: Nina z Familijom z Tarnowskich Gór

za: tort czekoladowo-rumowy, zupę dyniową z kaczym pasztecikiem oraz roladki z królika na młodej kapuście i chrupiącej klusce,

w kategorii profesjonalistów:

I miejsce: Restauracja Kapias z Goczałkowic

10368335_812312062120606_924521522476792570_o za: marynowany w pokrzywach polski rozbef pieczony z dodatkiem soli lawendowej, kwiaty cukinii nadziewane wiejskim serem i nalewkę; zupę z korzenia pietruszki z dodatkiem oliwy z dyni, szczawiku zajęczego, kwiatu kocimiętki oraz za gęś goczałkowicką gotowaną w tłuszczu, pęczak, nasiona słonecznika, sałatka kwiatowa skropiona syropem z mniszka lekarskiego,

II miejsce: Restauracja Em w Koziegłowach

za: zawijaniec drożdżowy z czarnym bzem i kruszonką podany z kremem z zsiadłego mleka, zalewajkę po koziegłowsku  z białym serem, gołębia w marynacie korzennej podany na kaszy pęczak z modrą kapustą zaprawianą śliwką marynowaną w occie,

III miejsce: Karczma Rogata w Bielsku-Białej

za: pasztet z królika i gęsi z suszoną żurawiną i powidłami śliwkowo-czekoladowymi, tradycyjny schab z kością w 3 marynatach podany z chipsami z kwaka, marchewką w miodzie lipowym, młoda kapustą i grillowanymi ziemniakami oraz ciasto pół-francuskie z bryndzą.

9slsm_100