Kulinarne spotkanie blogerów

Za nami I półfinał II edycji konkursu BlogerChef. W kolejnym stylowym miejscu słynącym z dobrej kuchni zagościli kulinarni blogerzy. W Hotelu Szafran**** w Czeladzi k. Katowic obserwowaliśmy w miniony weekend zmagania amatorów gotowania. Nie zabrakło również części warsztatowej spotkania.

Przekąskowo i kolorowo

Wstęp do półfinałowych rozgrywek konkursu BlogerChef stanowiło interaktywne szkolenie z technik przygotowywania finger foods. Małe, cieszące oko dania przyrządzali blogerzy kulinarni oraz przybyli goście. Pod okiem Dawida Pietrasza (szefa kuchni Hotelu Szafran**** i restauracji „Szafranowy Dwór”) powstawały przekąskowe cuda z warzywnymi przysmakami marki OLE! – przepięknie podane i udekorowane jadalnymi kwiatami. Przedkonkursowy, piątkowy wieczór zwieńczyła wykwintna czterodaniowa kolacja autorstwa Dawida Pietrasza.

Kreatywny sposób na warzywne przysmaki

W sobotni poranek natomiast konkursowe emocje sięgnęły zenitu. Miłośnicy gotowania rozpoczęli dzień od wypełnienia testu wiedzy kulinarnej, po czym przystąpili do realizacji zgłoszonej wcześniej propozycji menu składającego się z dania głównego i przystawki bądź deseru. Uczestnicy mieli na to dokładnie godzinę i trzech kucharzy do pomocy. Skład gotujących zespołów zmieniał się co godzinę. Każdy z blogerów raz był szefem kuchni, a trzy razy kucharzem. Temat przewodni półfinału stanowiło kreatywne wykorzystanie produktów jednego z Partnerów wydarzenia – marki OLE!

Zwyciężyło ciasto z suszonymi pomidorami(!)

Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Mirka Drewniaka, znanego szefa kuchni i eksperta kulinarnego. Liczył się nie tylko smak zaproponowanych dań i technika pracy, ale także umiejętność kierowania zespołem oraz pracy w grupie. Najwyższą punktację zdobyła Martyna Sobka, autorka bloga smakiempisany.blogspot.com. Wrocławianka urzekła jury niecodziennymi roladkami z kurczaka z czerwoną soczewicą oraz korzennym ciastem z suszonymi pomidorami. Zarówno Martyna, jak i inni uczestnicy wyjechali z mnóstwem cennych nagród od Partnerów. Wszyscy zaś obecni mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą aparatów i tabletów marki SONY, w specjalnie zaaranżowanej „strefie SONY”

Spotkanie z kuchnią śląską

Ostatnią atrakcją wieczoru była możliwość posmakowania specjałów kuchni śląskiej. Dawid Pietrasz wraz z kucharzami Hotelu Szafran**** zaprosili gości na interaktywny pokaz przygotowywania regionalnych smakołyków. Spod noży pasjonatów gotowania wyszły takie dania jak: kluski śląskie, rolada śląska, modra kapusta, wodzionka, hekele, panczkraut, szałot, smażony krupniok czy szpajzla. Blogerzy i zawodowi kucharze zajęli się nawet produkcją domowej białej kiełbasy! Wszystkie te dania i kilka innych (m.in. schab po sztygarsku, kołocz, zista) pojawiły się na wspólnej kolacji, która zakończyła pełen wrażeń dzień. 

To dopiero początek!

Półfinał w Czeladzi był pierwszym z pięciu zaplanowanych półfinałów konkursu BlogerChef. Do kolejnych można się jeszcze zgłaszać poprzez aplikację na fanpage BlogerChefa:https://www.facebook.com/blogerchefpl/app_467939593270340 Dokładne zasady konkursu i harmonogram spotkań dostępny jest na stronie internetowej konkursu: www.blogerchef.pl.