15 najlepszych kucharzy świata w Polsce !

Projekt Cook it Raw jest platformą wymiany myśli najbardziej kreatywnych szefów kuchni na świecie. Spotykają się w różnych miejscach na świcie, aby czerpać pomysły, poznawać lokalne smaki i uczyć się od siebie nawzajem.

W tym roku Polska ma zaszczyt gościć najlepszych z najlepszych Wśród nich będą Wojciech Modest Amaro, René Redzepi i Albert Adrià. To piąta w ciągu trzech lat edycja - odbędzie się 26-30 sierpnia. Kucharze swoim \"laboratorium\" i kulinarnym przystankiem uczynią Suwalszczyznę.

 W polskim wydaniu, Cook it Raw połączy wysiłki kilkunastu najbardziej wpływowych i innowacyjnych szefów kuchni i miejscowych myśliwych, rolników, kucharzy oraz artystów. Będą się razem dzielić obyczajami oraz wymieniać pomysłami, łącząc przeszłość i przyszłość polskiej kuchni.

Polska została wybrana m.in. ze względu na unikalny charakter lokalnego rolnictwa. Organizatorów CIR zafascynowały wyniki raportu International Assessment of Agricultural Knowledge, Science and Technology for Development (IAASTD ), którego autorzy ocenili, że typ gospodarstw rolnych, jaki dominuje w Polsce - małe , tradycyjne farmy - mogą stanowić realne rozwiązanie dla globalnych problemów rolniczych.

Jednocześnie Polska jest miejscem, gdzie tradycje kulinarne są zagrożone zapomnieniem, a samo dziedzictwo kulinarne Suwalszczyzny było przez długi czas pomijane. Znajdująca się z dala od silnie zurbanizowanych terenów Suwalszczyzna jest miejscem zachwycającym różnorodnością ryb, zwierzyny łownej, ptactwa, roślin i produktów. Jednak, pomimo tego bogactwa, tutejsza tradycyjna kuchnia jest uboga i skromna, a tylko kilku szefów kuchni próbowało nadać jej nowe, współczesne oblicze.

Uczestnicy – szefowie kuchni

Albert Adrià - 41º Tickets, Hiszpania

Iñaki Aizpitarte - Le Chateuabriand, Francja

Wojciech Modest Amaro - Atelier Amaro, Polska

Pascal Barbot - L\'Astrance, Francja

Claude Bosi - Hibiscus, Wielka Brytania

Mauro Colagreco - Mirazur, Francja

Kobe Desramaults - In de Wulf, Belgia

Alexandre Gauthier - La Grenouillère, Francja

Magnus Nilsson - Faviken, Szwecja

Petter Nilsson - La Gazzetta, Francja

Daniel Patterson - Coi, USA

René Redzepi - Noma, Dania

Ana Roš - Hiša Franko, Słowenia

Davide Scabin - Combal.Zero, Włochy

Ben Shewry - Attica, Australia