2. Miejski Festiwal Kulinarny MENUfaktura - 11 października w Katowicach

To już druga edycja festiwalu, a w jego programie kolacja-niespodzianka przygotowana przez trójkę uczestników programu Top Chef, warsztaty kulinarne, GASTROfaza, konkurs fotograficzny, foodtrucki i wiele innych atrakcji.

Trójka Top Chefów, znanych z programu telewizyjnego przygotowuje kolację niespodziankę w postindustrialnej przestrzeni, w hali byłej fabryki porcelany staną stoiska lokalnych restauratorów, będzie można kosztować jagnięcych hot-dogów, ekologicznych serów, prawdziwych holenderskich śledzi czy japońskiego sushi.

Przed halą zaparkują też foodtrucki - serwujące ostatnio tak popularne jedzenie na kołach. Na uczestników czekają też bezpłatne warsztaty z degustacją wina, hiszpańskiej oliwy, z zasadami zachowania się przy stole czy opowieści o designie i projektantach tworzących dla potrzeby stołu. Odbędzie się również otwarty pokaz gotowania Adriana Feliksa, uczestnika programu Top Chef, który na jesienną edycję wybrał celowo temat dyni. Podobnie jak w pierwszej edycji, na gości czeka DJ z muzyką, a wieczorem pokaz barmański. Za wyjątkiem kolacji, na którą obowiązuje opłata, wstęp na festiwal wolny.

11 października 2014 r. (sobota) w godzinach 12.00-21.00. w programie:

12.00 - 20.00 GASTROfaza: prezentacja lokali i produktów z regionu, alternatywna strefa piwa, food trucki, wybór najlepszej restauracji/bistro prezentowanej podczas MENUfaktury przez uczestników. Będzie można spróbować jagnięcych hot-dogów, ekologicznych serów, holenderskich śledzi czy sushi.

12.00 - 18.00 NOWALIJKI: nowe informacje na temat kultury kulinarnej (spotkania, wykłady i warsztaty)

19.00-21.00 POP-UP MENU: 5-daniowa kolacja z menu niespodzianką i wyselekcjonowanym winem w pofabrycznej przestrzeni przygotowana przez trójkę TOP Chefów - Przemysława Błaszczyka (finalistę II edycji Top Chef, uczestnika stażu w hiszpańskiej restauracji Arzak posiadającej trzy gwiazdki Michelina), Adriana Feliksa (stażystę u Modesta Amaro) oraz Marcina Czubaka (uczestnika obecnej edycji Top Chef). Na tę atrakcję obowiązuje zakup biletów w cenie 270 złotych

18.00 FOTOfaktory: - konkurs na fotografię kulinarną dla blogerów z regionu oraz wernisaż zdjęć.