4. Targi Książki Kulinarnej

Marta Gessler i Qchnia Artystyczna zapraszają na 4. edycję Targów Książki Kulinarnej – trzydniowe święto dla miłośników jedzenia, czytania o nim, oglądania go i wszystkiego, co z nim związane. W tym roku hasło przewodnie imprezy brzmi: SMAKUJEMY!

11Potrzebujemy wytchnienia od eksperymentów, wyszukanych technik kulinarnych przesuwających granice, skupienia na prezentacji, nazewnictwie i nieskazitelnej technice. Zatrzymajmy się na chwilę. Kochamy przyjemność, jaką daje jedzenie i tęsknimy za bezpretensjonalnym SMAKOWANIEM! Ta edycja TKK będzie odmieniała SMAK przez wszystkie możliwe przypadki – będziemy o smaku czytać, będziemy degustować, próbować i szukać go w potrawach, kulinarnych technikach i konwencjach. A Smak to przecież także gust, dlatego chcemy dawkować sobie przyjemność dla wszystkich zmysłów – będzie zapach, dotyk i piękny wygląd. Mamy nadzieję, że każdy odnajdzie swoje smaki, da się zaskoczyć, wzruszyć i zainspirować.

W przepięknym otoczeniu dziedzińca Zamku Ujazdowskiego na gości będzie czekało ponad 20 najlepszych polskich i zagranicznych wydawnictw i księgarni, specjalizujących się w książkach poświęconych kulinariom. Znakomici szefowie kuchni Aleksander Baron, Paweł Suwała i Grzegorz Kwapniewski będą nie tylko podpisywali swoją książkę „Przepisy i opowieści” (Wyd. Dwie Siostry), ale także zaproszą na pokaz i warsztaty z przygotowania wyśmienitego tatara. Znana dziennikarka i blogerka Małgosia Minta będzie promowała książkę „Dzień dobry. Śniadania z Małgosią Mintą” (Wyd. Agora) i pokaże jak smacznie i różnorodnie można rozpocząć każdy dzień. Swoją najnowszą książkę „Ziarno” (Wyd. Pascal) podpisywać będzie Dominika Wójciak, zwyciężczyni 3. edycji programu MasterChef, która opowie jak wydobyć wspaniałe (i zdrowe) smaki z popularnych i tych mniej popularnych ziaren. O kulisach kulinarnej rzeczywistości i o tym co wpływa na to, czy na końcu nam smakuje opowiedzą Jakub Milszewski i Kamil Sadkowski, autorzy książki „Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść” (Wyd. Agora).

Na swoje stoiska i wydarzenia specjalne zapraszają tez m.in innymi księgarnia kulinarna Bookoff, Wydawnictwo Vivante, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Esteri, Wydawnictwo Zwierciadło, Wydawnictwo Edipresse, Wydawnictwo Rebis i wielu innych.

Targi Książki Kulinarnej to nie tylko jedzenie. O doznania estetyczne zadba między innymi manufaktura GrowRaw – twórcy nowoczesnych betonowych doniczek, które będzie można ozdobić według własnego pomysłu. Stoiska z autorską ceramiką zaprezentują polskie pracownie, m.in Przezroczysta, Ani Ani i Kasia Białek.

Zapraszamy wszystkich poszukiwaczy smaków od 22 do 24 lipca do Zamku Ujazdowskiego i Qchni Artystycznej. Będziemy czytać, rozmawiać, degustować i SMAKOWAĆ!

 

Program

 

Piątek – 22 lipca – 16:00 – 20:00

17:00 – 17:45 – Smakujemy ryby i owoce morza z Qchnią Artystyczną – zaprasza szefowa kuchni Qchni Artystycznej – Ewa Olejniczak [SPOTKANIE/DEGUSTACJA]

Na inaugurację 4. Targów Książki Kulinarnej zapraszamy na spotkanie z Ewą Olejniczak – prawdziwą mistrzynią kulinarną, która w wieku 28 lat była najmłodszą kobietą-szefem kuchni w Polsce. Przez lata związana z sopockim hotelem Sheraton, teraz dowodzi zespołem Qchni Artystycznej. Jej pasją są smaki wschodu i smaki śródziemnomorskie, co z pewnością zaprezentuje w specjalnie przygotowanych na tę okazję potrawach z ryb i owoców morza.

17:00 – 20:00 – Smacznie i zdrowo – bezpłatne konsultacje dietetyka z Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”

18:00 – 19:00 – Życie w rytmie slow. Rozmowa z Karoliną i Maciejem Szaciłło, połączona z
promocją książek „Detoksy dla zdrowia i urody” i „Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem”. Prowadzi Dorota Rożek 
[SPOTKANIE]

Wydawnictwo Zwierciadło zaprasza na spotkanie z Karoliną i Maciejem Szaciłło – popularnymi autorami książek o zdrowym jedzeniu – m.in. najnowszej pozycji “Detoksy dla zdrowia i urody”, w której przekonują, że naszemu samopoczuciu, zdrowiu i wyglądowi może pomóc jedzeniowe oczyszczanie organizmu. Czy detoks krzemowy albo chlorofilowy może nie tylko pomóc nam czuć się lepiej, ale też dobrze smakować?

18:30 – 19:00 – Rozmowy o smakach roślin z Wojciechem Grąbczewskim [WARSZTAT]

Fantastyczne rośliny ze szkółki rodziny Grąbczewskich będą ozdobą Targów. Historia tehj firmy sięga 1936 roku! Projektują ogrody (także mobilne) i tworzą zielone przestrzenie, z których nie chce się wychodzić. Warsztat poprowadzi Wojciech Grąbczewski – specjalista i pasjonat. Zapraszamy wszystkich miłośników kwiatów i pięknych wnętrz. Warsztat otwarty dla wszystkich chętnych.

19:00 – 20:00 – Foodpairing. Tajniki dopasowania wina do potraw[WARSZTAT/DEGUSTACJA]

Z czym najlepiej smakuje Merlot? Jakie produkty podkreślą smak ulubionego szczepu wina? I czy smak jest ważniejszy niż zapach? Podczas godzinnego warsztatu mistrz sommerlier zdradzi i zaprezentuje tajemnice foodpairingu. Dowiemy się jak komponować potrawy z winem, jakie smaki ze sobą łączyć, a jakich zdecydowanie unikać. Warsztat otwarty – decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu.

Sobota – 23 lipca – 10:00 – 20:00

11:00 – 11:45 – Dzień dobry. Robimy śniadanie z Małgosią Mintą [WARSZTAT/DEGUSTACJA]

Nie można zacząć dnia lepiej, niż od dobrego śniadania. A jeśli śniadanie to tylko z Małgosią Mintą, dziennikarką, blogerką i autorką książki „Dzień dobry. Śniadania z Małgosią Mintą” (wyd. Agora). Podczas warsztatu przede wszystkim posmakujecie śniadaniowych pomysłów Małgosi i sprawdzicie, które z nich warto wdrożyć także u siebie. Nie przychodźcie najedzeni – na pewno będzie bardzo smacznie! Warsztat otwarty dla wszystkich chętnych.

12:00 – 12:45 – Śniadanie. Czy to NAPRAWDĘ najważniejszy posiłek dnia? Rozmowa z
Małgosią Mintą i Dominiką Wójciak, zwyciężczynią 3. edycji Masterchefa. Prowadzi Monika Brzywczy („Usta”)
 [SPOTKANIE]

Spotkanie, podczas którego spróbujemy wyjaśnić, jak to jest z tymi śniadaniami. Przeważnie jemy je w biegu, często o nich zapominamy. Czy serek wiejski to w ogóle jest śniadanie? Podczas dyskusji dowiemy się, jak skomponować śniadanie dopasowane do dnia tygodnia i okazji, bez jakich produktów dobre śniadanie nie może się obejść i jakie śniadaniowe tricki na co dzień stosują Małgosia i Dominika.

12:00 – 17:00 – Smacznie i zdrowo – bezpłatne konsultacje dietetyka z Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”

13:00 – 13:45 – Kwiaty jadalne i kiełki – najlepsze superfood na świecie? Spotkanie z
Andrzejem Kmitą
 [SPOTKANIE/DEGUSTACJA]

Andrzej Kmita całe życie zajmuje się warzywami. Jego specjalnością są zielone kiełki i kwiaty jadalne. Opowiada o nich z pasją i wielką wiedzą. Podczas spotkania zdradzi jak kiełki ze sobą łączyć, jakie mają wartości odżywcze, jak wpływają na smak i dlaczego uważa, że to najlepszy superfood na świecie. W trakcie spotkania będziemy degustować kiełki i kwiaty z ekologicznej produkcji pana Andrzeja.

13:00 – 14:00 – Jak smakuje zapach? Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat z opiekunami[WARSZTAT DLA DZIECI]

Czy wonny bratek równie dobrze smakuje jak pachnie? Przekonamy się o tym podczas warsztatów poświęconych jadalnym kwiatom. Na start wspólna degustacja kolorowych i pachnących roślin, później każdy uczestnik wykona swoją pracę z wykorzystanie płatków, gałązek czy liści. Na koniec za zabawimy się w designerów i zaprojektujemy autorskie talerze. Na warsztaty zapraszają Anna Szary i Iga Fijałkowska.

14:00 – 14:45 – 100 sposobów na ziarna. Spotkanie z Dominiką Wójciak [DEGUSTACJA]

Dominika Wójciak zasłynęła wygraną w 3. edycji polskiego MasterChefa. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka „Ziarno” (Wyd. Pascal), w której zabiera nas w podróż po nasionach i pokazuje, jak bogate smaki można z nich wydobyć. Prosianka z gruszkami, jaglane smoothie, surowy dżem z chia? To tylko próbka jej możliwości. Spotkaniu będzie towarzyszyła degustacja.

15:00 – 16:00 – Czy smak NAPRAWDĘ jest najważniejszy? Dyskusja z Joanną Jakubiuk, Jakubem Pieniążkiem, Adamem Chrząstowskim i dr. Jarosławem Dumanowskim[SPOTKANIE]

Hasło 4. edycji Targów Książki Kulinarnej to SMAKUJEMY, dlatego musimy zadać sobie pytanie: czy smak naprawdę jest najważniejszy? Co można, a czego nie powinniśmy robić dla uzyskania lepszego smaku? A co jeśli smak produktów nie jest wystarczająco… smaczny? A skoro ma smakować, to komu – wyrobionemu podniebieniu szefa kuchni, czy normalnemu gościowi restauracji? Porozmawiamy, od czego zależy smak, czy to prawda, że jemy oczami i czy brzydkie danie może świetnie smakować.

Dyskutować będą prawdziwi specjaliści od smaku i smaków:

– Joanna Jakubiuk – wielka propagatorka polskiej kuchni i polskiego dziedzictwa smaków, prawdopodobnie największa nad Wisłą specjalistka od pierogów, wierna ideom ruchu slow food

– Jakub Pieniążek – jeden z najlepszych w Polsce znawców ryb i owoców, morza, założyciel Fish Lovers, miłośnik i obrońca portugalskiej kuchni, który wyjaśni m.in. dlaczego szczęśliwe ryby smakują lepiej

– Adam Chrząstowski – znakomity szef kuchni z doświadczeniem pracy w Szwajcarii, Szanghaju i Krakowie (Ancora/Ed Red). Współtwórca legendarnego menu hotelu Bristol, które na lata wyznaczyło kulinarne standardy w warszawskich restauracjach

– dr hab. Jarosław Dumanowski – historyk, kronikarz dziejów kuchni polskiej, opracowuje i wydaje najstarsze polskie książki kucharskie. Miał szczęście jeść u Joanny Jakubiuk, Adama Chrząstowskiego oraz razem z Jakubem Pieniążkiem. Opowie o starciu wiedzy kronikarza i wrażeń łakomczucha.

15:00 – 16:00 – Macarons, makaroniki, makaronsy – o naszej miłości do ciasteczek znad
Sekwany. Warsztaty z degustacją dla dzieci
 [WARSZTAT DLA DZIECI/DEGUSTACJA]

Kolorowe, naturalnie bezglutenowe, a przede wszystkim pyszne – francuskie makaroniki (franc. macarons) to jedyne w swoim rodzaju migdałowe ciasteczka. Wywołują euforię i pozostawiają uczucie niedosytu. Zaskakują i uzależniają. Manufaktura Sucre zaprasza na warsztat z ich robienia i jedzenia. Mniam

15:00 – 16:00 – Malowanie doniczek i sadzenie kwiatów z GrowRaw [WARSZTAT]

GrowRaw to twórcy fantastycznych betonowych doniczek, które aż proszą się o pomalowanie i nadanie im indywidualnego charakteru. Zapraszamy na warsztaty, gdzie każdy będzie mógł ozdobić doniczkę według własnego pomysłu, a dodatkowo dowie się, jak dobrze zasadzić niej kwiaty. Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych.

16:00 – 17:00 – Bitwa na tatary! Aleksander Baron vs. Grzegorz Kwapniewski. Dwaj
mistrzowie, dwie techniki, jeden zwycięzca – pokaz kulinarny z degustacją
[WARSZTAT/DEGUSTACJA]

To będzie bitwa! Bitwa na tatary! Naprzeciw siebie staną właściciel i szef kuchni restauracji Solec 44 i “Szalony Rzeźnik” – właściciel najlepszego sklepu mięsnego w Warszawie. Dwaj szefowie, dwa przepisy, a zwycięzca będzie tylko jeden! Są współautorami książki “Baron, Suwała i inni. Przepisy i opowieści” i oprócz tego, że zaserwują porywający pokaz z przygotowywania tatara (degustacja przewidziana!), będą też podpisywali swoją książkę wydaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

16:30 – Jarosław Dumanowski będzie podpisywał książki o historii kuchni wydawane przez Muzeum Pałac w Wilanowie, stoisko Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie[SPOTKANIE]

17:00 – 17:30 – Noże. Sekrety najważniejszego narzędzia w kuchni i jego ostrzenia. Zaprasza manufaktura Kłosy [WARSZTAT]

Manufaktura Kłosy to ręcznie robione noże najwyższej jakości. Jej twórcy przywiązują ogromną wagę do jakości i precyzji. Na ich ich produkty czeka się miesiącami. Podczas Targów opowiedzą o ręcznie robionych nożach i zdradzą techniki ostrzenia, które sprawią, że każdy nóż pozostanie ostry na lata.

17:00 – 17:30 – Autorzy Wydawnictwa Dwie Siostry podpisują swoje książki [SPOTKANIE]

Autorzy publikacji kulinarnych Wydawnictwa Dwie Siostry będą czekali na Państwa. Po dedykacje zapraszają: Zofia Rożycka (“Alfabet ciast”), Aleksander BaronJulian KarewiczGrzegorz Kwapniewski i Piotr Szczęsny (“Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści”).

18:00 – 19:00 – “Przepraszam, to jest za ostre” – najlepsi zagraniczni szefowie kuchni o smaku Polaków [SPOTKANIE]

Jaki smak mają Polacy? Czy to prawda, że lubimy wyraziste smaki? A może boimy się tego co ostre? Najlepsi zagraniczni szefowie kuchni w Polsce podzielą się swoimi obserwacjami na temat tego, co nam smakuje i opowiedzą jak musieli zmienić oryginalne smaki swoich krajów, żeby trafić w nasze gusta. I czy naprawdę to zrobili? Podczas rozmowy padnie też na pewno zasadnicze pytanie – czy to prawda, że Polacy do wszystkiego uwielbiają sos czosnkowy?

O swoich doświadczeniach opowiedzą:

– Gonzalo de Salas Smith (Hiszpania) – szef kuchni hiszpańskiej restauracji Casa Pablo

– Andrea Scarantino (Włochy) – sycylijczyk, właściciel i szef kuchni jednej z najlepszych włoskich restauracji Mamma Marietta

– Zbyszek Gawron – USA/Polska – współzałożyciel restauracji Bibenda

19:15 – 20:00 – Foodpairing. Tajniki dopasowania kawy do potraw[WARSZTAT/DEGUSTACJA]

Wiecie, że kawa doskonale komponuje się z… czosnkiem? Foodpairing to odkrywczy i stosunkowo młody sposób na doskonalenie jedzenia i łączenie go w idealne i czasami dość szokujące zestawienia smakowe. Podczas warsztatu dowiemy się o różnych smakach kawy i ich optymalnych połączeniach. Warsztat otwarty – decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu.

Niedziela – 24 lipca – 10:00 – 18:00

11:00 – 12:00 – Gotujemy na zimno – zaprasza szefowa kuchni Qchni Artystycznej Ewa
Olejniczak
 [SPOTKANIE/DEGUSTACJA]

12:15 – 13:00 – Skąd się biorą lody – gelati, kulfi, granity czyli z lodami dookoła świata[SPOTKANIE/WARSZTAT]

Po ich lody ustawiają się kolejki. Manufaktura Sucre zaprasza na spotkanie, podczas którego dowiemy się jakie są różnice między lodami przemysłowymi i rzemieślniczymi, będziemy mogli spróbować składników, z których robi się lody i poznamy sposoby na zrobienie pysznych lodów w domu.

12:15 – 13:00 – Zakrywanie – Odkrywanie. Trendy w opakowaniach na 2017+. Prelekcja
Zuzanny Skalskiej
 [SPOTKANIE]

Kupujemy oczami. Codzienne zakupy to ułamki sekund, w których skanujemy sklepowe półki i podejmujemy decyzje. Tylko te rzeczy, które potrafiły przykuć naszą uwagę w tak krótkim czasie lądują w koszyku. Osaczeni reklamami wierzymy i kupujemy bez zastanowienia. Na prezentację o najnowszych trendach w opakowaniach, nad którymi pracują teraz projektanci, zaprasza Zuzanna Skalska, ekspert ds. trendów z 360Inspiration

13:00 – 13:45 – “Uodpornij się, jedząc świadomie” – czyli jak w praktyce wzmocnić odporność organizmu? [SPOTKANIE]

Prelekcja Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Jak zgodnie z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki wzmocnić swoją odporność poprzez dobór odpowiednich produktów oraz ich przygotowanie? Podczas spotkania rozprawimy się z najczęstszymi mitami żywieniowymi dotyczącymi wspomagania odporności oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania. Spotkanie otwarte.

13:00 – 13:45 – Jak smakuje zapach? Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat z opiekunami[WARSZTAT DLA DZIECI]

Czy wonny bratek równie dobrze smakuje jak pachnie? Przekonamy się o tym podczas warsztatów poświęconych jadalnym kwiatom. Na start wspólna degustacja kolorowych i pachnących roślin, później każdy uczestnik wykona swoją pracę z wykorzystanie płatków, gałązek czy liści. Na koniec za zabawimy się w designerów i zaprojektujemy autorskie talerze. Na warsztaty zapraszają Anna Szary i Iga Fijałkowska.

13:00 – 13:45 – Malowanie doniczek i sadzenie kwiatów z GrowRaw [WARSZTAT]

GrowRaw to twórcy fantastycznych betonowych doniczek, które aż proszą się o pomalowanie i nadanie im indywidualnego charakteru. Zapraszamy na warsztaty, gdzie każdy będzie mógł ozdobić doniczkę według własnego pomysłu, a dodatkowo dowie się, jak dobrze zasadzić niej kwiaty. Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych.

14:00 – 15:00 – “Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim wyjdziesz coś zjeść” – spotkanie z autorami książki Jakubem Milszewskim i Kamilem Sadkowskim[SPOTKANIE]

Jak wygląda prawdziwe życie za kuchennymi drzwiami? Co ukrywają przed nami restauratorzy? Autorzy książki bez owijania w bawełnę opisuje kulisy i zaplecze kulinarnego biznesu. To gratka dla wszystkich, którzy kochają restauracje (z różnych półek!) i zawsze byli ciekawi jak to wszystko NAPRAWDĘ działa. Jeśli nie wierzycie, że jest tak, jak to opisali, zapytajcie sami!

15:00 – 16:00 – Deser Take Away – warsztaty z cukiernią Odette [WARSZTAT/DEGUSTACJA]

Odette Take Away – dla niektórych to tylko deser w słoiku. Dla nas AŻ deser w słoiku. To tu możemy jeszcze bardziej poszaleć z teksturami i smakami w zależności od sezonowych inspiracji. W parku, na ulicy, w aucie i pociągu. Stojąc, siedząc – Odette Take Away!

15:00 -16:00 – Performance – studenci szkoły teatralnej czytają menu

Zapraszamy na podróż przez smaki, zapachy i obyczaje. Na podróż przez talerze kielichy i filiżanki. Wyszperamy zapomniane przepisy i tradycje kuchni staropolskiej i nie tylko! A wszystko to przyprawimy odrobiną dobrej literatury powstałej z miłości do ….jedzenia i picia! Honory domu pełnić będą absolwenci warszawskiej Akademii Teatralnej w Warszawie.Joanna Sokołowska,Martyna Dudek i Marek Gawroński. A na zakończenie zapraszamy do mazurka! Ale to już niespodzianka…

16:00 – 16:30 – 10 zasad na udane przyjęcie – spotkanie z Anną Jurksztowicz [SPOTKANIE]

Anna Jurksztowicz to prawdziwa perfekcyjna pani domu. W swoich książkach radzi co kupować, jak jeść i jak karmić domowników. Podczas spotkania opowie o swoich sposobach na zorganizowanie udanego przyjęcia, które nie tylko zachwyci gości, ale też nie umęczy organizatorów. Na spotkanie zaprasza wydawnictwo Edipresse.

16:00 – 16:30 – Lasy zamknięte w słojach – prezentacja projektu Forest Forever[SPOTKANIE]

Justyna Stoszek to artystka, która zamyka las w szkle. Jej projekt Forest Forever to tworzenie niezwykłych roślinnych ekosystemów w szklanych słojach. Lasy w szkle żyją, ponieważ w ich zamkniętej przestrzeni tworzy się całkowicie samowystarczalny ekosystem, w którym rośliny wytwarzają wszystkie potrzebne im do życia substancje odżywcze. Jedyne, co przenika z zewnątrz, to światło.

16:00 – 16:30 – Piotr Najsztub i Vienio – w łóżku o jedzeniu i smakowaniu [SPOTKANIE]

Piotr Najsztub – dziennikarz, restaurator, miłośnik jedzenia. Vienio – raper, muzyk i smakosz. Dwie fantastyczne osobowości, które łączy nie tylko miłość do jedzenia, ale przede wszystkim do SMAKOWANIA. Spotkają się na łóżku przygotowanym na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Rozmowy tych dwóch Panów nie można przegapić.

17:00 – 17:45 – 3. Momenty w towarzystwie pierzynki. Poetyka menu, czyli jak do nas mówią restauracje [SPOTKANIE]

Jedzenie zaczyna się od lektury menu. A te w ostatnich latach przeszły niesamowite metamorfozy. W jednych restauracjach dania przestały być po prostu „daniami”, a stały się „momentami”. Nie ma już schabowego z ziemniakami, jest „sztuka mięsa schabowego w towarzystwie lekkiego ziemniaczanego puree”. Zmienia się język, zmieniają się produkty i zmienia się relacja z klientem. Czy inaczej nazwane potrawy smakują inaczej? Czy niedługo do restauracji będziemy musieli zabierać ze sobą branżowy słownik? A może zwycięży modny ostatnio trend lapidarnych menu i nienazywania potraw, a jedynie wymieniania produktów, z których są zrobione?

O języku współczesnej kuchni będą rozmawiać Bogdan Gałązka – miłośnik polskiej kuchni, szef kuchni Gothic Cafe na Zamku Krzyżackim w Malborku, Prof. Jerzy BralczykKazimiera Szczuka iAdrian Klonowski, szef kuchni restauracji Metamorfoza.