6. Kuchnia+ Food Film Fest

Kurczak generała Tso, subkultura foodies, shoyu i dashi oraz tajemnice jogurtu i kawioru – oto, co zobaczą w trzynastu filmach uczestnicy przeglądu filmów kulinarnych 6. Kuchnia+ Food Film Fest. To jedyna tego typu impreza w Polsce organizowana przez autorski kanał tematyczny platformy nc+, Kuchnia+.

Odbywający się w dniach 21-23 listopada przegląd zawita w tym roku po raz pierwszy aż do pięciu miast: Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia i Krakowa. W piątej edycji wzięło udział 6000 osób, które uczestniczyły w pokazach filmowych, wydarzeniach specjalnych oraz poczęstunkach.

Tegoroczny program składa się z trzynastu filmów podzielonych na osiem pokazów (niektóre składają się z dwóch dokumentów). Tradycyjnie, każdy dzień przeglądu poświęcony jest innej tematyce.

W piątek, 21 listopada w sekcji „Społeczeństwo” widzowie zobaczą produkcje dotyczące społecznego znaczenia jedzenia. Przegląd rozpocznie film „Zdrowy jak jogurt?”. Twórcy przedstawiają w nim kulisy powstawania tego produktu i odpowiadają na pytanie, jak należy go jadać i czy w ogóle warto. Zaraz po nim będzie można zobaczyć dokument „Ziarno niezgody”, który przedstawi nieznaną wojnę, którą wielkie firmy toczą z rolnikami o ziarno – rzecz tak mało docenianą, a tak kluczową jak woda czy powietrze. Natomiast „Food Chains. Rolnik czy niewolnik?” uzmysłowi widzom, że w kulinariach liczy się nie tylko to, co jest na talerzu, ale też skąd to jedzenie się wzięło i kto je przygotował. A zawsze na końcu tego łańcuszka jest rolnik, który nierzadko zarabia dużo mniej niż warta jest jego praca.

Sobota, 22 listopada to sekcja „Kultura kulinarna”. Na ten dzień Kuchnia+ przygotowała pięć tytułów. W pierwszym bloku zostanie zaprezentowany „Dashi - esencja Japonii” o zwodniczo prostym bulionie wykorzystywanym w przygotowywaniu japońskich zup. Najwięksi mistrzowie podkreślają, że dashi nie jest wytworem ludzkich rąk – jest wręcz esencją japońskiej natury. Film uzupełni dokument „Shoyu i sekrety japońskiej kuchni”. Jednym z filarów, na których oparta jest japońska tradycja kulinarna jest shoyu, który powszechnie znany jest jako sos sojowy. Cała jego magia polega na tym, że do jego produkcji potrzebny jest grzyb, który rośnie wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Z kolei w „Gotowane i surowe - kulinarna podróż po Tajwanie” twórcy filmu, przemierzając tytułową wyspę zatrzymują się w siedmiu miejscach, w tym w restauracji jednego z najwyższych drapaczy chmur na świecie, a także na zdumiewającym nocnym rynku. W sobotni wieczór uczestnicy przeniosą się do Charleston, by w filmie„Cook It Raw 2013 – Charleston” zobaczyć spotkanie najlepszych szefów kuchni młodego pokolenia, którzy odkrywają kulinarne sekrety Południowej Karoliny. Ostatnim akcentem dnia będzie dokument „Na tropach generała Tso”. Kurczak generała Tso to jedno z najbardziej popularnych dań chińskich restauracji w Stanach Zjednoczonych. Jednak w samych Chinach mało, kto o nim słyszał. Reżyser Ian Cheney postanowił dowiedzieć się, co stoi za amerykańskim sukcesem tej potrawy oraz kim właściwie był generał Tso.

 

W niedzielę, 23 listopada organizatorzy zaproszą na sekcję „Smakosze”. A w niej film „Kawior – czarne złoto”. Kamery ukażą ludzi, którzy kawior zmienili nie tylko w biznes, ale też styl życia. Oto oszałamiający świat, w którym wielkie pieniądze łączą się niebezpiecznie z gastronomią. Natomiast „Kobiety i szampan” przybliży sylwetki sześciu kobiet związanych z produkcją tytułowego alkoholu. Będzie można się przekonać, że szampan wcale nie musi być rodzaju męskiego, i to właśnie kobiety są matkami jego sukcesu. „Kaiseki - menu Koyamy” otworzy przed widzami świat japońskiego mistrza kuchni Hirohisy Koyamy. W detalach pokaże nie tylko jego potrawy, ale także unikalne narzędzia, którymi się posługuje. Z Japonii uczestnicy przeglądu przeniosą się do słonecznej Hiszpanii w filmie „El Celler de Can Roca - za kulisami najlepszej restauracji świata”. Jak tytuł wskazuje, będzie można poznać sekrety jednej z najbardziej cenionych restauracji na Ziemi. Przegląd zamknie perełka w postaci dokumentu „Uczta”. Są ludzie, którzy nie zgadzają się na smaki dnia codziennego. Tacy ludzie to foodies – maniakalni smakosze. „Uczta” zabiera nas w ich świat, w którym smak jest nadrzędną wartością. Wraz z twórcami filmu widzowie śledzą grupę niezwykle bogatych foodies, którzy objeżdżają cały świat w poszukiwaniu najlepszych restauracji i najbardziej wykwintnych lub ekstrawaganckich dań.

Selekcji filmów 6. Kuchnia+ Food Film Fest dokonała redakcja Kuchni+, autorskiego kanału platformy nc+ i jednocześnie organizatora wydarzenia.

 

PROGRAM 6. KUCHNIA+ FOOD FILM FEST

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków

Niektóre z pokazów składają się z dwóch filmów.

piątek, 21 listopada 2014

17:30   „Zdrowy jak jogurt?”

„Ziarno niezgody”

20:00   „Food Chain$. Rolnik czy niewolnik?”

sobota, 22 listopada 2014

15:00   „Dashi - esencja Japonii”

„Shoyu i sekrety japońskiej kuchni”

17:00   „Gotowane i surowe - kulinarna podróż po Tajwanie”

19:30   „Cook It Raw 2013 – Charleston”

„Na tropach generała Tso”

niedziela, 23 listopada 2014

15:00   „Kawior – czarne złoto”

„Kobiety i szampan”

17:00   „Kaiseki - menu Koyamy”

„El Celler de Can Roca - za kulisami najlepszej restauracji świata”

19:30   „Uczta”