Appassionata uczy gotować najmłodszych!

Nie masz pomysłu jak zorganizować dziecku ferie zimowe? Nauka gotowania pod czujnym okiem naszego szefa kuchni Jarosława Śliwki to połączenie zabawy z edukacją. Jeżeli Twoje dziecko pasjonuje się kulinariami mamy idealną propozycję na zbliżającą się przerwę szkolną. 16 i 17 lutego zapraszamy na trzecią edycję warsztatów kulinarnych dla dzieci „Gotuj z pasją”. Nasza propozycja dotyczy zarówno tych najmłodszych dzieci w wieku od 4 do 10 lat oraz młodzieży od 10 do 15 roku życia. Liczba miejsc ograniczona a relacja z poprzednich edycji dostępna jest na naszym FanPage na facebooku:https://www.facebook.com/appassionatarestauracja/posts/1634877520109490

- 16 lutego warsztaty dla dzieci do 10 roku życia 

17 lutego nauka gotowania dla młodzieży

Cena udziału dziecka w warsztatach to 45 zł (obejmuje ona naukę gotowania, posiłek oraz zimne napoje).
Szczegółowe informacje dostępne pod numerem 519 837 657

Restauracja Appassionata
Anieli Krzywoń 1, Radzionków

2

Restauracja Appassionata to unikalne miejsce na kulinarnej mapie Śląska.

W bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 911 w Radzionkowie, niedaleko lotniska w Pyrzowicach znajduje się obiekt będący odzwierciedleniem angielskiego stylu i polskiej gościnności. Doskonałe i zdrowe jedzenie zadowoli nawet najbardziej wymagającego gościa. Kuchnia Appassionaty wyróżnia się przede wszystkim odważnym łączeniem smaków. Kompozycje jakie tworzy szef kuchni restauracji Appassionata przypominają dzieła sztuki namalowane na talerzu. Autorskie menu zadowoli jednak nie tylko podniebienia poszukiwaczy nowych smaków, ale również amatorów tradycyjnej, polskiej kuchni. Restauracja Appassionata to doskonałe miejsce do organizacji imprez firmowych, spotkań rodzinnych czy przyjęć weselnych. Duży ogród z tarasem i placem zabaw dla dzieci, sprawiają, że czas spędzony upłynie w miłej, rodzinnej atmosferze. Appassionata to obiekt, do którego będą chcieli Państwo wracać.
Proponujemy naszym gościom, coś więcej niż tylko wykwintne menupodkreśla właścicielka restauracji Appassionata Anna Cichoń. Dbamy o to, by każdy czuł się wyjątkowo. Oprócz kunsztownych dań proponujemy także szereg wydarzeń kulturalnych. W ramach cyklu Muzyczne Pasje zapraszamy wszystkich gości na wyjątkowe koncerty polskich i zagranicznych artystów, a także nowatorskie eventy pozwalające odkryć tajniki europejskiej kuchni – dodaje restauratorka.
Dbamy o różnorodność karty menu. Naszych gości zapraszamy do skorzystania z karty głównej, która łączy w sobie wykwintne dania z elementami nowatorskiej kuchni oraz na specjalnie przygotowane menu sezonowe.