Barista of the Year 2014

Krajowy Finał konkursu Barista of the Year 2014, organizowanego przez CHI Polska, zgromadził w Warszawie dziewiątkę najlepszych baristów z całego kraju. Zwycięzca już 12-13 sierpnia będzie reprezentował nasz kraj w wielkim Finale Europejskim, który po raz pierwszy organizowany jest w Polsce.

338060140420717424024 Finał Krajowy konkursu Barista of the Year 2014 organizowany przez CHI Polska, operatora marek Costa Coffee, Costa by coffeeheaven oraz coffeeheaven, odbył się w miniony piątek (27 czerwca br.) w klubie LOFT44 w Warszawie. Ceglane wnętrza wypełniał nie tylko aromat świeżo parzonej kawy, ale przede wszystkim emocje uczestników, które udzieliły się również zgromadzonej publiczności. Zwycięzcą został Dariusz Pieczara z Krakowa, na co dzień pracujący w kawiarni coffeeheaven na krakowskim rynku. Może poszczycić się nie tylko tytułem Baristy Roku, ale również autora najlepszego „Drinka Dowolnego". - Mój drink to połączenie syropu gruszkowego z ekstraktem fiołkowym - zdradził pan Dariusz. Jurorów urzekło to niezwykłe zestawienie smaków, jak i złożoność tego drinka. W ocenie samego laureata, najtrudniejszym elementem, było zaparzenie perfekcyjnego espresso.

Drugie miejsce przypadło Łukaszowi Marcinkowskiemu z Warszawy. Na podium stanął również i drugi krakowianin - Konrad Konieczny, który zajął trzecie miejsce.

 Wybór najlepszego baristy był niezwykle trudny, bo poziom był wyrównany. Jury długo obradowało nad werdyktem, wnikliwie oceniając, profesjonalizm, pasję i osobowość laureatów. Ogłaszaniu wyników towarzyszyły łzy wzruszenia, niedowierzanie, ale przede wszystkim wielka radość.

 Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach:

  • Espresso Race - czyli przygotowanie jak największej ilości espresso w ciągu dwóch minut, przy czym równie istotnym kryterium jest jakość przyrządzonych kaw. Podczas zawodów padł też rekord - 17 espresso w ciągu 2 minut!
  • Drink Dowolny - tutaj ocenie poddawana była kreatywność baristów. Zadanie polegało na przygotowaniu dwóch identycznych drinków kawowych na bazie espresso, według własnego pomysłu. Czas na przygotowanie to osiem minut, a liczyła się pomysłowość, wykorzystane narzędzia i techniki, wygląd drinka i oczywiście smak.

Bogactwo składników, kreatywność oraz finezja z jaką bariści przygotowywali swoje drinki spotkały się też z wielkim uznaniem i aplauzem publiczności. Drinki dowolne zrobiły wręcz furorę. Był to prawdziwy popis pięknych efektów wizualnych i smakowych. Połączenia kawy z np. melonem, miętą, gruszką, ananasem, czy fiołkiem pobudzały kubki smakowe już od samego patrzenia. Szkoda, że jedynie jury mogło ich próbować.

- Z ogromną przyjemnością obserwuję jak nasi bariści się rozwijają i doskonalą swoje umiejętności. Wszyscy mają pasję, dumę i osobowość. Dobrze, że nie musiałem ich oceniać w tym konkursie, bo naprawdę wybór był trudny. Jedno jest pewne, wszyscy wkładają wiele serca w każdą przygotowaną przez siebie filiżankę i jestem pewien, że nasi klienci to widzą. - powiedział Andrzej Jackiewicz, dyrektor zarządzający CHI Polska.

W skład jury wchodzili: przewodniczący - Wojciech Litwin, Kierownik ds. Doskonałości Operacyjnej CHI Polska; Tomasz Kruk - Dyrektor Operacyjny i Sprzedaży CHI Polska; Sara Magdalena Woźny - autorka książki „Tajemnice kawy", która o tym napoju wie chyba niemal wszystko i Andrzej Tucholski - znany bloger kulturalny i pasjonat kawy, który o swojej pasji do kawy pisze: W kawie zakochałem się podczas półrocznego stypendium w Portugalii. Od tamtej pory stanowczo nadużywam.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez spółkę CHI Polska. Partnerami konkursu są Huhtamaki, OSM Łowicz, David Rio, Tork, Henry Kruse, Ecolab, Kropla Beskidu i CSM.

Ważnym wyróżnieniem dla zwycięzcy jest możliwość reprezentowania Polski w zbliżającym się Finale Europejskim, który odbędzie się w sierpniu tego roku również w Warszawie. Podczas tych zmagań w gronie najlepszych europejskich baristów COSTA COFFEE zostaną „rozegrane" trzy konkurencje: Coffee Master, Espresso Race, oraz chyba najbardziej lubiana i widowiskowa, czyli Drink Dowolny Rywalizacja najlepszych baristów starego kontynentu dostarczy z pewnością wielu wrażeń. To będzie multikulturowe show z kawą w roli głównej! Warszawa stanie się europejskim centrum aromatycznego, „czarnego" smaku. Ten kolejny etap, jak i cały konkurs Barista of The Year idealnie wpisuje się w obchodzony aktualnie przez COSTA COFFEE, COSTA by coffeeheaven oraz coffeeheaven Rok Kawy.