Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski zwycięzcami Kulinarnego Pucharu Polski

Polska gastronomia co roku czeka na dwa dni, podczas których najlepsi profesjonalni kucharze walczą o tytuł „Najlepszego z najlepszych”. Tegoroczne zmagania w ramach Kulinarnego Pucharu Polski miały miejsce w dniach 1-2 października i jak zawsze zapewniły ogromną porcję emocji.

O najwyższe miejsce na podium walczyło 10 ekip kucharskich wyłonionych w ramach konkursów kwalifikacyjnych, które odbywały się w całej w Polsce od października ubiegłego roku. Taki sposób eliminacji do finału Kulinarnego Pucharu Polski zapewnia bezstronność i pozwala wyłonić znakomitych fachowców, oddanych zawodowi kucharza, a co najważniejsze z głową pełną pomysłów i doskonale opanowanymi technikami kulinarnymi – informuje Agnieszka Glamowska, menedżer Kulinarnego Pucharu Polski.

Każda z zakwalifikowanych drużyn przygotowała trzy dania. Dużej dawki pomysłowości wymagała przystawka, w której trzeba było zastosować świeżą paprykę, ser Bursztyn, jajko oraz olej z esencją masła. Zawodnicy musieli także zaserwować danie główne z użyciem wołowiny flank stek, szpiku kostnego, ziemniaka i śliwki. W deserze natomiast pojawiły się: gruszka i orzechy laskowe.

Dania oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jarosława Walczyka. Za stołem sędziowskim zasiedli również: Jean Bos, Dariusz Struciński, Paweł Mieszała, Bartosz Peter (zwycięzca Kulinarnego Pucharu Polski w latach 2017 i 2018) oraz Emmanuel Lorieux, Sean Owens, Alain Hostert i Sebastian Pettersson.

Międzynarodowe jury, które oceniało uczestników Kulinarnego Pucharu Polski, najwyższe noty przyznało Bartoszowi Fabisiowi i Michałowi Kozłowskiemu, którzy reprezentowali Nifty no.20 Hotel Puro Poznań.

II miejsce zajęli Paweł Kubera i Paweł Żurkowski z Hotel DeSilva Premium w Poznaniu

III miejsce przypadło Marcinowi Nowakowi i Maciejowi Małeckiemu z Puro Hotel Warszawa