Bocuse d'Or Poland - WIEMY KTO WYSTĄPI

Bocuse d’Or to najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie,powołany do życia w 1987 roku przez Paula Bocuse – wybitnego szefa kuchni, ojca ruchu nouvelle cuisine. W organizowanym co dwa lata konkursie bierze udział kilkadziesiąt krajów z Europy, Azji i Ameryki. Każdy z krajów wyłania swojego reprezentanta w krajowych eliminacjach. Następnie, zwycięzcy z poszczególnych krajów walczą o jak najwyższe miejsce w rozgrywkach na poziomie kontynentalnym, aby zmierzyć się w spektakularnym,światowym finale konkursu w Lyonie.

Z przyjemnością przedstawiamy Wam uczestników Selekcji Bocuse d'Or Poland 2015! Oto szefowie, którzy 8 listopada zmierzą się w gorącej rywalizacji o awans do Europejskiego Finału tego konkursu:

12112448_895924883810114_674216658111646663_n (1)


W Polsce, w tym roku konkurs organizowany jest w ramach Tygodnia Smaków Francuskich – festiwalu kulinarnego, nad którym honorowy patronat objęła Ambasada Francji. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa także za sprawą niezwykłych gości. W jury konkursu zasiądą dwaj nagrodzeni gwiazdkami Przewodnika Michelin mistrzowie kuchni –Michel Roth i François Adamski, którzy są zwycięzcami Bocuse d’Or z lat 1991 i 2001. Francuscy goście ocenią i wybiorą najlepszego polskiego kucharza, który na dalszym etapie kulinarnej olimpiady będzie również miał okazję szkolić się pod okiem wybitnych szefów. Tak wymagający konkurs wymaga od kucharzy ogromnej dyscypliny, wielu godzin przygotowań i doskonalenia technik kulinarnych, dlatego wszystkie wskazówki mentora są niezwykle cenne.

W eliminacjach biorą udział profesjonalni kucharze, którzy mają nie mniej niż 23 lata w dniu finałów (a więc 21 przystępując do selekcji krajowych). Każdy zespół biorący udział w polskich eliminacjach powinien składać się dwóch kucharzy –szefa (chef) i jego asystenta(commis). W tym roku zadaniemkonkursowym jest przygotowanie dwóch dań: mięsnego – z udźcem sarnim,kaszą gryczaną i dwoma dowolnymi składnikami oraz rybnego z flądrą,koprem włoskim, kaparami i również dwoma dowolnymi dodatkami. Oba dania powinnybyć przygotowane w zgodzie z najnowszymi światowymi trendami w zakresie zdrowego odżywiania, a jednocześnie nawiązywać do regionalnej kuchnipolskiej. W ciągu pięciu godzin kucharze i ich asystenci muszą przygotować odpodstaw 12 talerzy dania mięsnego oraz 12 dania rybnego. Zasady selekcji są bardzo surowe – każde spóźnienie skutkuje utratą cennych punktów. Gorąca rywalizacja odbywa się w obecności żywiołowo reagującej publiczności.

Konkurs odbędzie się 8 listopada 2015 roku w godzinach 8.00-19.00 w Centrum Techniki Kulinarnej DORA METAL przy ul.Racjonalizacji 5 w Warszawie.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu są firma Cenit Polska oraz Akademia Bocuse d’Or Poland.