Châteaux & Domaines Castel Sommeliers Cup

16-17 maja br. w Warszawie, w Regent Warsaw Hotel odbędą się mistrzostwa Sommelierów - wyjątkowe spotkanie profesjonalistów pracujących w restauracjach. Kandydaci będą musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną podczas serii wymagających sprawdzianów.

Organizatorem  mistrzostw jest  Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Celem tych zawodów jest ocena poziomu kompetencji profesjonalistów zajmujących się winem w gastronomii, poprzez rozwijanie kultury wina na polskim rynku.

Wino w Polsce staje się elementem kultury życia codziennego. Każda otwierana butelka ujawnia wyobraźnię, pasję i wizję winiarza, jego talent i fachową wiedzę. Sommelierzy rozumieją to doskonale i służą konsumentom tymi informacjami, doradzając, sugerując i polecając wina, dobierając właściwie do potraw, nastroju chwili, okazji, indywidualnych preferencji klientów. W Polsce, zawód sommeliera, choć jeszcze powszechnie nieznany, zyskuje na znaczeniu i szacunku, a restauracje dbające o wysoki poziom usług poszukają specjalistów w tym fachu.

- Sommelier to wyspecjalizowana profesja obejmująca szereg działań związanych z odpowiednim zaopatrzeniem restauracji oraz doborem win I  alkoholi do menu. Dodatkowo szkolimy  personel i zarządzamy  piwnicą restauracji. Potrzeba niebagatelnej wiedzy, lat doświadczenia,  zaangażowania i ciągłego rozwoju, aby zostać dobrym sommelierem. Mistrzostwa są znakomitym sposobem weryfikacji naszych umiejętności i możliwością wyłonienia najlepszych z naszego grona - mówi Piotr Kamecki, Prezes Stowarzyszenia Sommelierow Polskich

Châteaux & Domaines Castel Sommeliers Cup  to nie tylko zmagania rodzimych znawców wina, ale także świetna okazja poznania światowej czołówki sommelierów, którzy ze znawstwem wprowadzają klientów restauracji w wykwintny i bogaty w doznania zmysłowe świat wina. 

Podczas pierwszego dnia turnieju przeprowadzone zostaną egzaminy teoretyczne i praktyczne. Podczas części teoretycznej poprzednich edycji  kandydaci  musieli wykazać się wiedzą o pochodzeniu i  gatunkach win , regionach winiarskich, czy  opowiedzieć o winie podczas degustacji w ciemno, określając walory, wiek i  miejsce pochodzenia wina. Podczas części praktycznej sommelierzy dobierali odpowiednie wino do potrawy, dekantowali  je i serwowali .

Z pośród 20 kandydatów z takich krajów, jak między innymi: Dania, Szwecja, Chorwacja, Litwa, Turcja i oczywiście Polska, wytypowani zostaną trzej najlepsi,  którzy następnego dnia zaprezentują się  w Wielkim Finale, w  Hotelu Hyatt.

Dlaczego dobra restauracja potrzebuje sommeliera i jak wygląda współpraca szefa kuchni z sommelierem?

- Wino, drinki, likiery są dopełnieniem konstrukcji menu i od właściwego ich doboru zależy pełen sukces doświadczenia jakim jest fine dining. W relacji sommelier - szef ważna jest pełna wymiana koncepcji, informacji, detali, niuansów dotyczących potraw tak by stworzyć z alkoholami jak najdoskonalsze zestawienie. Kluczowe jest także zaufanie , gdy obie strony poprzez szacunek i zrozumienie  wzajemnych profesji dają sobie wzajemnie przestrzeń do samorealizacji - mówi Wojciech Modest Amaro, właściciel restauracji Atelier Amaro, która w 2013 jako pierwsza restauracja w Polsce została oznaczona tzw. gwiazdką Michelin.