Czerwony Przewodnik Michelin „Main Cities of Europe 2018”

W Budapeszcie zaprezentowano najnowsze wydanie kulinarnego Czerwonego Przewodnika Michelina „Main Cities of Europe 2018" W przewodniku zarekomendowano 2,108 restauracji z 36 miast w 20 krajach.

Warszawskie restauracje Atelier Amaro i Senses zachowały po jednej gwiazdce. Symbol "bib gourmand" inspektorzy Michelina przyznali pięciu restauracjom. Łącznie w przewodniku znalazło się 30 restauracji warszawskich i 26 krakowskich. Wśród nich osiem nowych, ale Michelin wycofał z polskiej listy pięć lokali.

Po raz kolejny nagrodzona została restauracja prowadzona przez Wojciecha Modesta Amaro. Atelier Amaro utrzymał swoją gwiazdkę już szósty rok z rzędu oraz warszawska restauracja Senses, której szefem kuchni jest Andrea Camastra. Dla tego lokalu to już trzeci rok z rzędu z jedną gwiazdką.

Nowe warszawskie restauracje w przewodniku to: Alewino, Mokotowska 69, Dyletanci i Kieliszki na Hożej, a w Krakowie – Albertina, Leonardo, Industrial Resto & Bar / lokal zamknięty /i Karakter.

Wyróżnienie Bib Gourmand za korzystny stosunek jakości potraw do ceny przyznano warszawskim restauracjom Brasserie Warszawska, Alewino, Kieliszki na Próżnej, Butchery and Wine i krakowskiej Zazie.

Tegoroczna edycja przewodnika prezentuje w sumie 56 restauracji z Polski, o trzy więcej niż w ubiegłym roku, jednak w każdym z miast na listach nastąpiły spore zmiany. W stolicy dołączyły cztery a zniknęły trzy lokale, a w Krakowie pojawiły się cztery, natomiast wypadły dwa.

Tak więc sumarycznie liczba polskich restauracji obecnych z Przewodniku zwiększyła się nieznacznie. Zmiany na liście wynikają z charakteru pracy inspektorów Michelin, którzy co roku weryfikują swoje oceny.

WARSZAWA

1 gwiazdka: Atelier Amaro, Senses

4 komplety sztućców: Amber Room

3 komplety sztućców: Atelier Amaro*, Senses*, Belvedere, Bistro de Paris, Platter by Okrasa;

2 komplety sztućców: AleGloria, Brasserie Warszawska, Concept13, Dom Polski, La Rotiserie, Nolita, Mokotowska69, Salto, Signature, Strefa, Tamka43, U Fukiera, U Kucharzy;

1 komplet sztućców: Alewino, Butchery&Wine, Delizia, Dyletanci, Elixir Dom Wódki, Kieliszki na Próżnej, Kieliszki na Hożej, L’enfant Terrible, Merliniego5, Rozbrat20, Winosfera;

KRAKÓW

3 komplety sztućców: Copernicus, Trzy Rybki;

2 komplety sztućców: Kogel Mogel, Pod Baranem, Jarema, Amarylis, Cyrano de Bergerac, Corse, Studio Qulinarne, Szara Kazimierz, Szara, Albertina, Leonardo;

1 komplet sztućców: Karakter, Industrial / lokal zamknięty /, Pod Nosem, Bianca, La Campana, Farina, Del Papa, Bottiglieria 1881, Zazie, Miodova, Hana Sushi, Zakładka, Sąsiedzi;

Restauracja Studio Qulinarne dodatkowo została odznaczona kolorem czerwonym, za wyjątkowo przyjemną atmosferę.

Gwiazdka Michelin niezmiennie od wielu lat jest uznawana za najwyższe wyróżnienie sztuki kulinarnej i jednocześnie stanowi marzenie właścicieli restauracji. Uwzględnienie lokalu w przewodniku to decyzja inspektorów Michelin, którzy opiniują i przygotowują rekomendacje. Wizyty inspektorów są zawsze anonimowe, aby zapewnić najwyższą wiarygodność i obiektywizm oceny. Inspektor może ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku. W przeciwieństwie do Gwiazdek Michelin, które przyznawane są kolegialnie, decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor.

W przewodniku "Main Cities of Europe" restauracjom przyznawane są następujące symbole:

- Gwiazdki Michelin - za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek)

- Sztućce (Łyżka & Widelec) - za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców)

- Bib Gourmand - za stosunek jakości do ceny

Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy - wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży. Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin.

Po raz pierwszy przewodnik firmowany przez Michelin ukazał się w 117 lat temu z inicjatywy André i Edouarda Michelinów, założycieli noszącej ich nazwisko firmy oponiarskiej. Chcąc podnieść sprzedaż produkowanych przez siebie opon, bracia wpadli na pomysł, aby w prezencie dołączać do nich niewielką książeczkę z przydatnymi dla użytkowników szos informacjami: poradami dotyczącymi użytkowania samochodu, planami najważniejszych francuskich miast, adresami warsztatów, lekarzy czy hoteli.

Informacje o tym, gdzie podczas wojaży warto zatrzymać się na posiłek, pojawiły się w przewodniku dopiero w 1920 r. (od tego czasu wzbogacone o gastronomiczne porady wydawnictwo zaczęło być również odpłatne).

Legendarne gwiazdki, czyli oznaczenia, którymi wyróżniane są restauracje szczególnie godne uwagi, zagościły w przewodniku po raz pierwszy w 1926 roku, choć system nagradzania jedną, dwoma lub trzema gwiazdkami, który znamy dzisiaj, ukształtował się dopiero w 1931 roku. Wtedy też zmienił się kolor przewodnika – z niebieskiego na czerwony.