Dania z owadów w menu nowej restauracji

We wtorek 6 lutego odbędzie się otwarcie pierwszej w Polsce restauracji, która serwować będzie wyłącznie potrawy z owadów. Nietypowe dania będzie można zjeść w Warszawie, na Ursynowie, przy ul. Nugat 7 w restauracji „Co To To Je"

W Polsce są wprawdzie lokale, w których można spróbować takich potraw, natomiast takiej, w której będą tylko takie potrawy - dotychczas nie było.

- Chcemy, aby tego rodzaju pożywienie przestało nam się kojarzyć negatywnie i powoli weszło do naszego menu - powiedziała w rozmowie z portalem wawalove.pl Ewa Sikorska, właścicielka restauracji. - Zwłaszcza, że to jedzenie jest bardzo bogate w białko, minerały i wapń, natomiast nie posiada tłuszczów. Tego rodzaju potrawy nie muszą mieć "ekstremalnego” wyglądu i mogą być apetycznie podane. Pamiętam jak pojawiło się w Polsce jedzenie typu krewetki czy sushi. Pierwszy odbiór był raczej "na nie". Obecnie zostały typowym pożywieniem.

Ewa Sikorska zdradza, że będzie można skosztować również żywych owadów, ale tylko po uprzednim powiadomieniu restauracji i nie w obecności innych klientów.

Owady będą dostarczane przez warszawską Fabrykę Owadów i mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości. Kuba Urbański, jej właściciel powiedział nam, że coraz więcej warszawiaków przychodzi kupować do niego owady na własne potrzeby kulinarne. Są to głównie osoby, które spróbowały ich podczas wycieczki po Azji i się w nich rozsmakowały. Owady są zdrowe, pożywne i... smaczne. Jada się je w wielu miastach na całym świecie. Teraz będzie można spróbować ich w Warszawie. Dlaczego więc nie jemy owadów? – Żyjemy w zaściankowym kraju, polska kultura kulinarna jest bardzo konserwatywna. Głównie schabowy i kapusta – mówi hodowca.