Dokument o życiu Anthony’ego Bourdaina

11 czerwca podczas Tribeca Film Festival odbyła się światowa premiera filmu dokumentalnego „Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain” w reżyserii Morgana Neville’a. Film trafi na ekrany kin 16 lipca.

Dokument wyreżyserował Morgan Neville, zdobywca Oscara za „O krok od sławy” z 2013 roku. Obraz opowiada o życiu słynnego szefa kuchni, pokazując wywiady, których udzielił przez lata oraz inne materiały – także te z jego rodziną i przyjaciółmi. „W jednej minucie stałem obok frytkownicy, a w następnej obserwowałem zachód Słońca nad Saharą. Co ja tutaj robię?” – pyta w zwiastunie Bourdain.

Anthony Bourdain zaczynał jako kucharz, a później szef w kuchni w nowojorskich restauracjach. Jego oryginalny styl i umiejętność snucia historii sprawiły, że został także gwiazdą telewizji i autorem bestsellerów. Nazywany był „gwiazdą rocka świata kulinariów” i „Elvisem szefów kuchni”. W swoich programach i książkach poprzez jedzenie opowiadał u ludziach i ich kondycji oraz namawiał do zmiany podejścia do jedzenia i podróżowania.

Anthony Bourdain popełnił samobójstwo 8 czerwca. Od razu policja podawała, że popularny szef kuchni powiesił się, prawdopodobnie używając do tego paska od szlafroka. Znalazł go jego bliski przyjaciel Eric Ripert, francuski szef kuchni, i zawiadomił służby. Anthony Bourdain był wówczas we Francji, gdzie kręcono kolejną część programu dla stacji CNN.