EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU

VIII Europejski Festiwal Smaku w Lublinie edycja Armenia 3 - 11 września 2016

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie to dziś jeden z najważniejszych, wielokulturowych festiwali w Polsce. Pokazuje różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria. Po raz pierwszy w historii Festiwalu wystąpi trzech światowej sławy szefów kuchni: Andrea Camastra z Włoch, Boris Marcell z Kolumbii oraz Përparim Babalija z Kosowa.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Robert Makłowicz, który jako pierwszy zaczął promować w Polsce regionalną kuchnię Lubelszczyzny, poświęcając jej 3 odcinki swoich Podróży Kulinarnych.

To wybitne osobowości, gwiazdy, ale także pokorni ambasadorowie dawnych tradycji kulinarnych, znawcy lokalnych smaków, propagatorzy sezonowości. To na tym aspekcie ich filozofii będzie położony główny nacisk ich prezentacji na EFS.

Kulinarnym bohaterem festiwalu będzie lubelska wieprzowina, dokładnie świnka rasy puławskiej, którą organizatorzy chcą wypromować w Polsce i w ciągu najbliższych 3 edycji wprowadzić do kart najlepszych restauracji w Polsce.

 

P R O G RAM - Najważniejsze wydarzenia VIII edycji Europejskiego Festiwalu Smaku 2016 Strefa Smaku.

Goście specjalni

Andrea Camastra, zdobywca gwiazdki Michelina, włoski czarodziej i wizjoner kuchni. U Camastry nie ma ani produktów kupowanych w sklepach, ani dobrych, ani nawet doskonałych. U niego są produkty ultra doskonałe. Najwyższej z możliwie najwyższej jakości. Osobiście przez niego wyselekcjonowane. Ogarnięty kulinarną pasją,

szaleństwem, wręcz obsesją poszukiwania nowych smaków, eksperymentów. I to jak najbardziej w dosłownym sensie. – Jestem świadomy swojej obsesji – mówi wprost. U niego wszystko musi być perfekcyjnie do granic możliwości.

Boris Marcell z Kolumbii. “Nie ma nas w magazynach, nie jesteśmy klaunami z telewizyjnego ekranu, kochamy nasz zawód i wykonujemy go dla Ojczyzny, pokazując naszą kuchnię na świecie. Jesteśmy pokornymi ambasadorami naszej Tradycji. Jesteśmy tam, gdzie Bóg postanowi...” - mówi Boris, profesor Fundación Universitaria Cafam, charyzmatyczny kucharz, który od kilkunastu lat eksploruje Amazonię, dziką żywność i archaiczne potrawy.

Përparim Babalija z Kosowa, specjalista od ryb, owoców morza, autor wyszukanych konceptów łączących dary morza ze skarbami z winnic i ogrodów. W genialny sposób łączy wyrafinowane smaki z prostą na talerzu i historią swego kraju.

Cała trójka pojawi się przy stole smaku, przed Ratuszem, stole spotkań, rozmów, gotowania. Także na Scenie Koncertowej, żeby wraz z Robertem Makłowiczem promować lubelską wieprzowinę na talerzu.

Moc Restauracji

Szefowie kuchni najlepszych lubelskich restauracji od 3 do 11 września zaproponują w karcie najsłynniejsze ormiańskie i lubelskie dania w promocyjnych cenach. Warunek - na talerzach musi znaleźć się mięso świnki puławskiej i produkty regionalne z Lubelszczyzny. Ormiańskie warsztaty dla szefów kuchni poprowadzi Ormianka Diana Volokhova, finalistka Masterchefa.

Sielankowy smak. Pokaz Jana Kuronia

Syna Macieja i wnuka Jacka Kuronia. Nawiąże do postaci Szymona Szymonowica, ormiańskiego poety i smakosza, który w sielankach opisał polskie renesansowe zupy. Ugotujemy je na lubelskiej wieprzowinie.

Good Chef

Good Chef. Konkurs dla uczniów lubelskich szkół gastronomicznych. Po raz pierwszy w Lublinie 9 młodych śmiałków stanie w szranki o tytuł Good Chefa Lublina. W szranki staną również zawodowcy, odbędzie się konkurs dla szefów kuchni. 9 najbardziej kreatywnych śmiałków powalczy o tytuł Good Chefa Lublina.

MasterCheff 4 dogs

Po raz pierwszy w Lublinie. Gotują uczestnicy Kulinarnego Show Master Chef. Podczas pokazów zbiórka darów i datków dla bezdomnych zwierząt. Akcja polega na umożliwieniu mieszkańcom degustacji potraw, przygotowanych przez kulinarnych mistrzów, w zamian za podarowanie karmy dla zwierząt, kocyków i innych potrzebnych w schroniskach rzeczy.