Ekologiczne menu w restauracji Venti-tre

Regent Warsaw Hotel jest znany ze swojej pro-ekologicznej postawy. Założenie pierwszej w Polsce miejskiej pasieki na dachu, w 2012 roku, oraz produkcja własnego miodu ekologicznego "Łazienki Gold" to największy sukces i najbardziej udany projekt ekologiczny naszego hotelu. Ponadto, nasi szefowie kuchni współpracują z lokalnymi dostawcami ekologicznej żywności, zaopatrując kuchnię restauracji Venti-tre w wiele organicznych produktów i warzyw.

1800067_587034524721673_191896998_o Od początku marca, nowa organiczna promocja dostępna jest w restauracji Venti-tre. Nowe menu stanowi rozszerzenie karty restauracji. Menu idealnie uzupełnia szeroki wybór menu w Venti-tre , będąc nową ofertą dla gości restauracji, obok menu wegetariańskiego , menu bezglutenowego, menu dedykowanego dla dzieci czy też menu kobiecego "Zdrowa Równowaga". Smaczne i aromatyczne kompozycje szefa kuchni Marcina Suchenka, stworzone na bazie tylko ekologicznych warzyw i produktów, zapewniają nie tylko doskonały smak i aromat, ale także zawierają wiele witamin i minerałów.

Menu przygotowane w restauracji Venti-tre skomponowaliśmy z wykorzystaniem produktów ekologicznych pochodzących z serca Beskidu, m.in. mięso pochodzi z Dukli, kozi ser z gospodarstwa Figa z Mszany w Bieszczadach, kapłony z Białej Niżnej, a przegrzebki i krewetki pochodzą z górskich obszarów Beskidu. Wszystkie produkty wykorzystane w kompozycjach naszego szefa kuchni opatrzone są certykifaktem ekologicznym i pochodzą od certifikowanych producentów żywności organicznej.

Wśród ekologicznych propozycji szefa kuchni w restauracji Venti-tre znajdują się:


Tatar wołowy, ostry ogórek, marynowane grzyby, ciemne pieczywo
Biała kiełbasa z pęczakiem, przegrzebki, sałata Rzymska, sos z szalotek

Zupa ze słonecznika bulwiastego, boczek wieprzowy, ser Bryndza, oliwa z pietruszki
Ravioli z szyjkami rakowymi, skorzonera, bulion tymiankowy, ser farmerski

Schab wieprzowy z kostką, karmelizowana marchewka, kiszona kapusta, krem z ziemniaków
Smardze nadziewane kurczakiem, pasternak, kasza jaglana, sos tymiankowy