Eliminacje krajowe WorldSkills Poland 2020

W Poznaniu podczas targow POLAGRA zakończyły się drugie eliminacje krajowe WorldSkills Poland 2020. Wyłonieni zostali młodzi mistrzowie, którzy reprezentować będą nasz kraj na międzynarodowych zawodach WorldSkills Szanghaj 2021.

To konkurs dla młodych talentów - uczniów szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski, którzy zmierzyli się w 4 konkurencjach: cukiernictwo, gotowanie, serwis restauracyjny oraz carving Nad przebiegiem zawodów czuwali eksperci, m.in. Iwona Niemczewska – szefowa kuchni z Grand Diplome we francuskiej szkole kulinarnej Le Cordon Bleu w Londynie, Michał Doroszkiewicz – Mistrz Świata i Polski Młodych Cukierników, Grzegorz Górnik - Dyrektor Akademii Kelnerskiej oraz Grzegorz Gniech - Mistrz Polski w Carvingu, złoty medalista Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej IKA oraz Pucharu Świata w kategorii carving.

GOTOWANIE

Gotowanie obejmuje szeroki zakres umiejętności, od tworzenia menu i przygotowywania potraw do restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelin, po stołówki i kawiarnie w miejscu pracy. Przygotowywanie pysznych posiłków może być najbardziej oczywistą częścią pracy profesjonalnego szefa kuchni, ale praca wymaga znacznie więcej.

Szefowie kuchni muszą przygotowywać budżety, obliczać marże zysku, kontrolować i zamawiać surowiec, a także śledzić najnowsze trendy żywnościowe. Dobra komunikacja z zespołem jest również częścią wysokiej umiejętności, a dobra higiena jest niezbędna dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów i współpracowników.

WYNIKI

1. Jacek Darnowski

2. Krzysztof Kowalski

3. Adam Oleksy

CUKIERNICTWO

Tworzenie gorących i zimnych słodkich przysmaków, które są przyjemnością zarówno dla oka, jak i kubków smakowych.

Wyroby cukiernicze mogą wahać się od drobnych ciastek po czekoladki i cukierki. Można je podawać na ciepło lub zimno wszędzie, od hoteli i restauracji po sklepy specjalistyczne.

Cukiernicy musieli być wykwalifikowani w projektowaniu produktów przy użyciu cukru, lukru, czekolady i innych składników. Jest to praca dla twórczego artystycznego umysłu, ale wymaga solidnych umiejętności gastronomicznych. Wiele lat szkolenia poświęcone jest tworzeniu najlepszych cukierników, którzy wykazują się również talentem i kreatywnością.

WYNIKI

1. Daniel Bauer

2. Joanna Lurka

3. Dominik Gajdka

SERWIS RESTAURACYJNY

Świadczenie usług gastronomicznych dla gości w hotelach i restauracjach, wykazanie się uwagą oraz zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań. Jakość niezapomnianego posiłku to coś, o czym goście często pamiętają tyle, ile serwowanych potraw i napojów.

Oznacza to, że serwis restauracji musI wykazać się rozległą wiedzą na temat rodzajów kuchni i potraw, a zwłaszcza składników i stylu gotowania potraw w menu a la carte. Musieli poznać i zrozumieć metody przygotowywania i serwowania, a także używane narzędzia. Niezależnie od tego, czy jest to samoobsługowa kawiarnia, czy pięciogwiazdkowa restauracja, dobre maniery, elegancki wygląd i nienaganna higiena osobista są równie ważne.

WYNIKI

1. Gaja Włodarczyk

2. Martyna Ławniczak

3. Beata Wasiak

CARVING

Przepiękne motywy roślinne i zwierzęce wyczarowywane za pomocą nożyków, a następnie barwione, mają wzmagać apetyt gości na dania, które pojawią się na stole. To sztuka, czyli umiejętność artystycznego rzeźbienia w rozmaitych owocach i warzywach.

Przy wykonywaniu tych wspaniałości należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które wpływają na estetykę oraz końcowe wrażenie prezentowanej owocowo – warzywnej rzeźby. Wiele z konstrukcji wymaga od uczestnika wręcz umiejętności architektonicznych, a także dużej wytrwałości i wytrzymałości psychicznej. Niektóre warzywa czy owoce rzeźbi się dość mozolnie, a przy stworzeniu wielkiej kompozycji czas może wydłużać się do kilkunastu godzin.

WYNIKI

1. Daniel Bewko

2. Sara Stankiewicz

3. Iga Kubicka