Europa na Widelcu 2017

Europa na widelcu 2017 zbliża się wielkimi krokami! 9. edycja festiwalu odbędzie się między 31 maja a 4 czerwca. Jak zwykle przygotowujemy dla Was mnóstwo atrakcji kulinarnych i nie tylko.

Głównym punktem programu będzie jak co roku sobotnia huczna biesiada na wrocławskim rynku. Na wrocławian i gości będą czekały potrawy z 18 krajów Europy. Degustację uświetni gotowanie i pokazy na scenie oraz wiele innych atrakcji. Dla głodnych wrażeń ekipa Dinner in the Sky przygotuje niesamowitą ucztę na wysokości 50 m, a smakosze wyrobów mięsnych będą mieli okazję skosztować wędlin odznaczonych certyfikatem QAFP.

Przez cały czas trwania festiwalu – od środy do niedzieli – będzie nam towarzyszył tradycyjny Jarmark produktów europejskich i regionalnych, który przypomni, jak smakują najlepsze lokalne produkty.

Europa na widelcu to jednak nie tylko wydarzenia na rynku.

FILMS for FOOD zaprosi do Kina Nowe Horyzonty prawdziwych koneserów dobrego filmu na Filmową Europę na widelcu, czyli przegląd filmów kulinarnych, podczas którego zobaczymy m.in. „Naturę, kobiety i wino”, „Charliego i fabrykę czekolady” oraz „Głód mięsa”.

Czym byłaby Europa na widelcu bez Targów książek kulinarnych? W środę 31 maja w księgarni Tajne Komplety rozpocznie się kiermasz książek o tematyce kulinarnej, a od czwartku do soboty podczas spotkań autorskich w klubie Proza o swoich doświadczeniach w kuchni opowiedzą: Robert Makłowicz, Hanna i Paweł Lisowie, Paweł Suwała i Aleksander Baron.

Nie zabraknie także okazji do wzniesienia wspólnego toastu podczas Festiwalu Food o"clock & Beer o'clock w Browarze Mieszczańskim w sobotę i niedzielę.

Specjalnie dla dzieci między 31 maja a 3 czerwca zaplanowano Maraton Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieciaki wezmą udział w warsztatach kulinarnych i muzycznych oraz spotkają się z autorami książek kulinarnych dla najmłodszych. Główną atrakcją będzie wydarzenie o tajemniczej nazwie – Nocny Smak Biblioteki, pod którą kryje się noc spędzona w bibliotece i smaczne przekąski na kolację i śniadanie.