FESTIWAL WINA 2016 ZAMKOWE BACHANALIA

Z wielką przyjemnością informujemy, iż w dniu 12 listopada 2016 roku po raz siódmy Dziedziniec Zamku w Rynie będzie świadkiem niezwykłego wydarzenia – Festiwalu Wina. Hotel ZAMEK RYN**** wspólnie z producentami i dystrybutorami wina z całego świata przygotuje prawdziwe ZAMKOWE BACHANALIA. Festiwal po raz kolejny odbędzie się w niezwykłym Hotelu ZAMEK RYN****.

To wyjątkowe w skali światowej miejsce, położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich,  oferuje swoim Gościom 167 stylowych pokoi, wielokrotnie nagradzaną Restaurację Refektarz, Winiarnię, Zbrojownię z kręgielnią i kasynem oraz Salą Myśliwską, centrum konferencyjne, centrum rekreacji usytuowane w zamkowych podziemiach oraz klimatyczne  SPA Księżnej Anny.

Główną areną zbliżającego się wydarzenia będzie Zamkowy Dziedziniec.

W tym unikatowym miejscu o powierzchni 900 m2 odbywać się będą prezentacje, degustacje wina, nauka carvingu, live cooking oraz konkursy dla publiczności. Podczas wieczornej gali zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Publiczności na Najlepsze Wino Festiwalu.

FORMUŁA FESTIWALU

ZAMKOWE BACHANALIA to kolejna poważna impreza, organizowana w Zamku RYN z myślą o wielbicielach i znawcach kuchni i dobrych alkoholi. To tutaj każdego roku w marcu odbywa się oceniany jako najlepszy i najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny w Polsce - L’Art de la cuisine MARTELL – Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej.

Podczas Festiwalu Wina wykorzystujemy nasze doświadczenia i kontakty z przedstawicielami hoteli, restauracji z całego województwa warmińsko – mazurskiego, a także z Hotelami stowarzyszonymi w sieci Polish Prestige Hotels i Hoteli Historycznych Polska.

W ubiegłorocznym Festiwalu brało udział 25 wystawców – dystrybutorów win z całej Europy, producentów miodów, serów, oliw, octów a także wyposażenia hoteli i gastronomii

Podczas Festiwalu wszyscy odwiedzający Zamek mieli możliwość degustacji prezentowanych win (odpłatnie), brali udział w szkoleniach i prezentacjach sommelierów,

Warsztaty winiarskie obejmowały prezentację najnowszych trendów w sztuce winiarskiej, elementy etykiety podczas serwowania win, naukę właściwego doboru win do potraw.

Program:

WSTĘP WOLNY:

10.00-17.00 Prezentacja produktów wystawców

10.00-17.00 Degustacje i szkolenia z zakresu win w zamkowej Winiarni - degustacje odbywają się co godzinę

11.00-17.00 Show Kulinarne uczestników Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy w daniach regionalnych z Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie

11.00-13.00, 14.00-16.00 Pokazy i nauka Carvingu

13.00-14.00  Warsztaty Kulinarne z udziałem Jerzego Pasikowskiego, Prezesa Fundacji Klub Szefów Kuchni

14.00-16.00  Warsztaty Kulinarne – łączenie win z potrawami

WSTĘP PŁATNY:

20.00 GALA DINNER – program artystyczny z występem zespołu tanecznego, fotobudką i muzyką na żywo - zespół SWEET COMBO

22.00 OFICJALNE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU - wręczenie Pierścieni Komtura za najlepsze trzy wina Festiwalu

ok. 02.00 Zakończenie Gali

Dla Gości, którzy nie wykupili pakietu "Bachanalia", cena za udział w GALI - oficjalnym zakończeniu Festiwalu wynosi 150 PLN / Osoba (w cenie kolacja, napoje bezalkoholowe, degustacja win, program artystyczny).

Patronem medialnym wydarzenia jest POLAND 100 BEST RESTAURANTS

INFORMACJE:

Hotel ZAMEK RYN**** na Mazurach
11-520 Ryn, Plac Wolności 2, hotel@zamekryn.pl, www.zamekryn.pl
Tel. 87 429 70 00 wew.1

belka_bach_2016_4