FOOD-to-GO Gdańsk 2015

V Targi FOOD-to-GO Gdańsk, które odbędą się w dniach 4-5 lutego 2015 r., w AMBER EXPO, Gdańsk organizowane są przez jednego z największych organizatorów imprez targowych w Europie – firmę easyFairs, która na rynku polskim działa od 2008 roku oferując swoim klientom profesjonalne i innowacyjne podejście przy organizacji targów branżowych. Setki zadowolonych wystawców, tysiące branżowych gości i liczne publikacje w prasie, to tylko jedne z powodów, dla których warto zaprezentować swoją firmę podczas targów.

To najważniejsze i najbardziej wyczekiwane wydarzenie w branży gastronomicznej na północy Polski.Tym co wyróżnia targi FOOD-to-GO to oprócz szerokiej oferty, ciekawy program towarzyszący obejmujący trzy strefy tematyczne:

Strefa deserowe inspiracje

Strefa ta miała swój debiut podczas minionej edycji targów. Swoją ofertę zaprezentują tutaj producenci urządzeń i produktów dla cukierni i lodziarni. Warsztaty w ramach Strefy Deserowych inspiracji poprowadzą goście specjalni Targów - Diana Volokhova i Tomasz Deker.

Strefa tradycyjnych smaków Pomorza

Folklor i kultura ludowa są nieodłącznym elementem Pomorza, a w ich skład, niewątpliwie, wchodzi gastronomia. Podczas targów swoje produkty zaprezentują lokalni producenci żywności i stowarzyszenia, którzy podpowiedzą jak można wykorzystać prezentowane dania w menu restauracji i ujawnią tajniki pozyskiwania nowych klientów smakiem i tradycją.

Strefa bezglutenowa

Pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy GLUTENEX Sp. z o.o. Tutaj zaprezentowane zostaną produkty pozbawione glutenu.

Gośćmi specjalnymi Strefy Bezglutenowej będą znani z poprzedniej edycji targów - Jola Słoma & Mirek Trymbulak - Atelier Smaku, którzy zaprezentują jak w łatwy sposób można przygotować wegańskie dania bezglutenowe. Goście Strefy Bezglutenowej przez dwa dni będą serwować dania w specjalnym Food Tracku. Jedno jest pewne - będzie zdrowo! Prezentacje z zakresu diety bezglutenowej poprowadzi również Tomasz Deker.

GOŚCIE SPECJALNI TARGÓW:

Diana Volokhova - finalistka programu „MasterChef”, autorka bloga „Smak Armenii”. Mieszka w Polsce, chodź urodziła się w Armenii, gdzie zaczęła się jej przygoda z gotowaniem. Warsztaty z Dianą Volokhova to „prawdziwa uczta dla podniebienia”. Diana zaraża energią i pasją. Z sentymentem wspomina ogród w ojczystym kraju, bogaty w owoce, warzywa, zioła i kwiaty, który do dziś stanowi dla niej inspirację w przygotowywaniu potraw. Jak sama twierdzi „W Polsce znalazła swoje miejsce na Ziemi”, co z pewnością cieszy wszystkich tych, którzy zafascynowani są kuchnią ormiańską. Specjalizuje się w cukiernictwie, bowiem od najmłodszych lat zajmowała się wypiekami.

Tomasz Deker - mistrz cukiernictwa, współwłaściciel sieci cukierni T. Deker Patissier & Chocolatier. Członek Fundacji Klub Szefów Kuchni oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych poznańskich restauracjach oraz zagranicą m.in. w szwajcarskiej L'Amphitryon w Saint-Genis-Pouilly i włoskiej Venecia w Sztokholmie. Praktykował w Ośrodku Szkoleniowym dla Cukierników Profesional w Poznaniu, gdzie ukończył m.in. kursy rzeźby w czekoladzie, stylu angielskiego, nowoczesnej dekoracji, karmelu. Szkolił się także w Belgijskiej Akademii Czekolady Barry Callebaut w Wieze oraz w szkole Lenôtre koło Paryża. Wieloletni szef cukierni w sopockim Hotelu Haffner. Współpracował jako technolog w Barry Callebaut Belgia, Barbara Luijckx Holandia a także Modecor Włochy. Współpracuje z tygodnikiem „Palce Lizać”oraz z ogólnopolskimi magazynami „Food & Friends”, „W piekarni, w cukierni”, Food Service, KUKBUK, Magazyn Kuchnia, itp. Stale udziela się w programach kulinarnych dla TVP takich jak: „Kawa czy Herbata”, „Smacznego Go”  czy „Pytanie na Śniadanie”. Był również jurorem w pierwszym polskim cukierniczym show "Polski Turniej Wypieków" nadawanym na kanale TLC.

Jola Słoma & Mirek Trymbulak - autorzy książek kucharskich oraz 12 serii programu kulinarnego ATELIER SMAKU na antenie Kuchni +. ATELIER SMAKU to również szkoła gotowania oraz manufaktura pierogów i innych produktów dla osób o szczególnych wymaganiach.

RELACJA Z TARGÓW FOOD-TO-GO 2013