Festiwal Birofilia 2014

844 W dniacg 20-21.06 w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, odbędzie się Festiwal Birofilia 2014 - największy festiwal piwny w Europie. Wydarzenie, którego głównym sponsorem jest Grupa Żywiec, po raz kolejny zgromadzi tysiące wielbicieli piwa z Polski i zagranicy. W zeszłym roku niemal 6 tysięcy gości spróbowało w Żywcu ponad 500 różnych piw.
 
Jedną z głównych atrakcji Festiwalu będzie Aleja Piw Świata, gdzie w tym roku dostępnych ponad 600 piw. Bezdyskusyjnym królem degustacji z pewnością jest Samuel Adams’ Utopias, jedno z najdroższych piw świata – koszt jednej butelki to aż 1500 zł.

Nie ma w Polsce drugiego miejsca, w którym można by spróbować tak wielu piw. Miłośnicy piwa będą mogli testować wszystkie złociste trunki zachowując przy tym odpowiedzialną postawę wobec alkoholu – wykorzystując kufelki o poj. 120 i 150 ml. Taka pojemność wystarczy, żeby ocenić najbardziej charakterystyczne cechy piwa jak smaki, aromaty, pienistość, barwa. Te piwa, które zasmakują najbardziej będzie można kupić na specjalnym stoisku i zabrać do domu.

Emocje piwowarów domowych rozpali XII Konkurs Piw Domowych Birofilia 2014. W zeszłym roku na konkurs822 organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych zgłoszono rekordową liczbę 432 uwarzonych przez siebie piw. W tym roku znowu powalczą o laury w 10 stylach piwnych. Najlepsze piwo domowe otrzyma tytuł Grand Championa Birofilia 2014, by dokładnie 6 grudnia już z imieniem, nazwiskiem i podpisem piwowara na etykiecie znaleźć się na sklepowych półkach w całej Polsce. 

W jury konkursu zasiądą największe piwowarskie autorytety z Polski i zagranicy. Jednym z jurorów tegorocznej edycji będzie Stan Hieronymus, amerykański dziennikarz, ekspert i piwowar domowy z ponad 20-letnim stażem. Jego książki o warzeniu piwa to lektura obowiązkowa piwowarów domowych w Stanach Zjednoczonych.
Entuzjaści piwa czekają też na organizowany podczas Festiwalu VIII Konkurs Piw Rzemieślniczych Birofilia 2014 i jedną z najchętniej odwiedzanych w Europie giełd kolekcjonerskich.

Festiwalowi Birofilia 2014 towarzyszą dodatkowe działania promujące kulturę piwną. Na facebookowym profilu Festiwalu przygotowano konkurs dla wszystkich wielbicieli piwa, którzy mogą pogłębić swoją wiedzę na temat łączenia piwa z odpowiednim jedzeniem, a także wygrać atrakcyjne nagrody – zaproszenia na Festiwal gdzie dodatkowo wezmą udział w specjalnych warsztatach z foodpairingu, zestawy do profesjonalnego testowania piwa oraz oryginalne szklanki z logo Grand Championa Birofilia 2013

Atrakcje festiwalowe:

Namiot festiwalowy • Stoiska browarów domowych • Degustacje piw domowych • Stoisko Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie • Akcja edukacyjna • Wystawa etykiet zgłoszonych do Konkursu Etykiet Piw Domowych Birofilia 2014 • Stoisko Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych • Stoisko Browamatora • Koncert.

Strefa kolekcjonerska • Spotkania i wymiana kolekcjonerska • Konkursy piwowarskie i zabawy na scenie giełdowej.

Aleja Piw Świata • Stoiska z szeroką ofertą piw browarów przemysłowych z całego świata obejmującą ponad 600 marek w kilkunastu stylach piwnych. Degustacja w Alei odbywa się przy użyciu 120 ml i 150 ml kufelków.

Stoisko 18+ • Akcja edukacyjna na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu.

Teren Festiwalu  • Sklepik festiwalowy ze sprzedażą piw butelkowych dostępnych w Alei Piw Świata • Sklepik z gadżetami festiwalowymi, materiałami reklamowymi, pamiątkami, gadżetami piwnymi i wydawnictwami o tematyce piwnej  Stoiska gastronomiczne • Pokaz palenia słodu do żywieckiego Porteru • Punkt informacyjny.Namiot Piwowarski – Scena Główna
namiot otwarty w godzinach: piątek 16:00 - ­24:00, sobota: 9:00 – 24:00


PIĄTEK, 20.06.2014
 
16:00 - 16:20
Powitanie i oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Birofilia 2014
 
16:30 - 16:50 
Informacje organizacyjne 

Informacje ogólne i praktyczne na temat Festiwalu Birofilia 2014. Prezentacja konkursów, atrakcji dodatkowych, programu Festiwalu, programu wydarzeń na scenie głównej, gości specjalnych i jurorów, programu 18+
 
17:00 - 17:50
Konkurs Piw Domowych Birofilia 2014

Prowadzący: Krzysztof Lechowski, prezes PSPD i szef jury KPD 2014
 
Szef Jury XII edycji KPD przybliży fakty dotyczące największego konkursu piw domowych w Polsce. Charakterystyka kategorii konkursowych, statystyki, sędziowie, sposób wyboru najlepszych piw w każdej z kategorii oraz Grand Championa Birofilia 2014. 
 
18:00 - 18:50 ­
Sensoryka piwa - wykład

Prowadzący: Michał Kopik, sędzia PSPD i autor blogu piwnygaraz.pl
 
Michał Kopik  szkoli na co dzień miłośników piwa w zakresie sensorycznej oceny piwa. Uczestnikom Festiwalu Birofilia wyjaśni trudne terminy związane z sensoryką oraz pokaże, jak własnoręcznie wykonać niektóre wzorce pomagające ocenić jakość własnoręcznie warzonego piwa. 
 
19:00 - 20:50 ­
Spotkanie z gośćmi i jurorami Festiwalu Birofilia 

Prowadzący: redaktorzy "Piwowara" 
 
Na scenie przepytujemy m.in.  Stana Hyeronymusa (USA) oraz Simona Martina (UK), ­ jurorów 
KPD i KPR Birofilia 2014.
 
21:00- 24:00
Muzyka
 

 
SOBOTA, 21.06.2014
 
9:00 - 9:20 
Powitanie i informacje organizacyjne

Informacje ogólne i praktyczne na temat Festiwalu Birofilia 2014. Prezentacja konkursów, atrakcji dodatkowych, programu Festiwalu, programu wydarzeń na scenie głównej, gości specjalnych i jurorów, programu 18+
 
9:30 - 10:50
Pokaz warzenia piwa - wejście nr 1

Prowadzący: Beata i Jacek Michna
 
W tym roku warzymy Cascadian Dark Ale -­ piwo konkursowe KPD 2014 i styl szybko zyskujący na popularności w browarach domowych i komercyjnych. Słód jęczmienny, różne odmiany chmielu z USA, Australii i Nowej Zelandiii, specjalne techniki zacierania -– to wszystko pokażemy uczestnikom Festiwalu. Przewidywany aktywny udział publiczności. 
W wejściu numer 1 opowiemy o warzonym piwie i specyficznych surowcach oraz rozpoczynamy proces
zacierania.
 
11:00  -11:50 ­
Spotkanie z gośćmi i jurorami Festiwalu Birofilia 

Prowadzący: redaktorzy "Piwowara" 
 
12:00 - 12:20 ­
Pokaz warzenia piwa ­- wejście nr 2

Prowadzący: Beata i Jacek Michna
 
W wejściu numer 2 m.in.:  filtracja brzeczki, omówienie techniki. 
 
12:30 - 13:20 ­
"Jak zacząć degustować piwo? 7 prostych kroków" - wykład 

prowadzący: Tomasz Kopyra, autor blogu  www.blog.kopyra.com, sędzia PSPD i BJCP 
 
Tomasz Kopyra, sędzia oceniający piwa w najważniejszych konkursach piwa na świecie, zawodowo zajmujący się degustowaniem piwa, przybliży 7 prostych kroków, po których piwo odkryje przed Wami to co ma najlepszego.  
 
13:30 - 14:20
"100 browarów w Polsce i ciągle przybywa" - wykład

Prowadzący: Michał “Docent” Maranda, ­autor blogu www.polskieminibrowary.pl
 
Jeszcze nigdy w Polsce browarów nie przybywało tak szybko jak w ostatnim roku. Michał “Docent” Maranda na bieżąco obserwuje zachodzące zmiany i podzieli się z gośćmi Festiwalu swoją wiedzą o nowych trendach, możliwości zwiedzania  browarów w Polsce oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie, ile jeszcze browarów może zostać otwartych w Polsce w najbliższych 5 latach. 
 
14:30 - 15:20 
Pokaz warzenia piwa -­ wejście nr 3

Prowadzący: Beata i Jacek Michna

W wejściu numer 3 m.in.: gotowanie, chmielenie i chłodzenie brzeczki piwnej , omówienie techniki. 
 
15:30 - 17:50 
„Piwne gotowanie na żywo” - wykład 

Prowadzące: Alicja Czerwonka i Magdalena Regulska, autorki bloga www.piwnegotowanie.pl 
 
O sobie mówią: Mamy jeden nóż. Dwa garnki i jedną patelnię. Dwa palniki elektryczne i kuchnię o powierzchni 4m2. Śmiejemy się, że gdybyśmy wydały książkę powinna ona nosić tytuł “Survival w kuchni”. W ten sposób okazujemy, że każdy potrafi gotować ­ wystarczą chęci i otwarty umysł.

Piwnegotowanie.pl to projekt, który powstał z miłości do dobrego piwa i dobrego jedzenia. Połączenie oczywiste, a jednak zaskakujące i pozwalające odkryć jeszcze więcej smaków i aromatów. 

Podczas Festiwalu Birofilia  Ala i Magda opowiedzą o tajnikach łączenia piwa z jedzeniem, ale przede wszystkim przygotują 3 potrawy, m.in.: portugalski przysmak salada de bacalhau com grao, czyli solony, suszony dorsz  z sosem vinegrette przygotowanym z użyciem piwa Brackie Imperialne IPA ­ Grand Championa Birofilia 2013.
 
18:00 - 18:50
Muzyka na żywo przed Wielkim Finałem
 
19:00 - 20:30
Ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród

20:00
Ogłoszenie Grand Championa Birofilia 2014
 
20:30 - 24:00 
Muzyka i świętowanie sukcesów
 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie Festiwalu.