Festiwal jedzenia

W Monako świętowano 25. rocznicę powstania słynnej restauracji Le Louis XV. Właściciel tego lokalu, francuski szef kuchni Alain Ducasse serwował wykwintne potrawy na głównym placu miasta. W festiwalu wziął udział Książę Albert II oraz 240 szefów kuchni z 25 krajów, którzy w swoim posiadaniu mają łącznie 300 gwiazdek przewodnika Michelin.

Alain Ducasse, francuski szef kuchni (z obywatelstwem Monako) uznawany jest za najlepszego kucharza na świecie. Trzykrotnie uzyskał trzy gwiazdki przyznawane najlepszym restauracjom przez czerwony przewodnik Michelin: z restauracją Louis XV w Monte Carlo (od 1990), z restauracją Alain Ducasse w hotelu Plaza Athénée w Paryżu (od 1996) oraz z restauracją Alain Ducasse at the Dorchester w Londynie (od 2010).

W 1987 Książę Albert II zaproponował mu stworzenie restauracji w Monte Carlo obok słynnego kasyna. Zadanie było konkretne – restauracja w ciągu trzech lat jako pierwsza na świecie ma uzyskać  trzy gwiazdki według przewodnika Michelin. W 1990 cel został osiągnięty.