Finał "TOP CHEF" - Martin Gimenez Castro zwycięzcą I edycji.

Za nami finał pierwszej polskiej edycji programu "Top Chef". O tytuł najlepszego szefa kuchni walczyło 14 zawodników. W finale o miano najlepszego kucharza w Polsce zmierzyło się trzech najlepszych w programie: Martin Gimenez Castro, Ewa Malika Szyc-Juchnowicz oraz Dariusz Kuźniak. Zwycięzcą polskiej edycji programu "Top Chef" został Martin.

W skład jury wchodzili: Wojciech Modest Amaro, Ewa Wachowicz, Joseph Seeletso i Maciej Nowak.

0b586915f79f4d65c905e25a41a08f8c Jednogłośną decyzją jury wygrał Martin Gimenez Castro, który obok tytuły pierwszego polskiego Top Chef'a i statuetki, otrzymał również 100 tys. złotych. Nie obyło się również bez nagród specjalnych. Piotr Ślusarz wygrał staż w Atelier Amaro. "Piotrze, mam nadzieję, że przyjmiesz moją propozycję i nie wyjedziesz pracować za granicą" - z tymi słowami juror Wojciech Modest Amaro wręczył mu fartuch z logo swojej restauracji.

Podczas finału trójka uczestników musiała przygotować potrawy, a następnie podawać je co 8 minut. Martin w finale "Top Chef" przygotował m.in. homara z marakują i sałatką, grillowane ośmiornice z sosem chrzanowym i ziemniakami, agnolotti z łososiem, polędwicę wołową z foie gra i na sam koniec bazyliową panna cotte.

Jurorzy podkreślili, że w "Top Chef" liczy się nie tylko gotowanie, ale także organizacja, zarządzanie i przygotowanie. To właśnie według tych kryterii wybrali pierwszego polskiego Top Chefa.


Martin Gimenez Castro pochodzi z Argentyny. W Polsce mieszka od 7 lat. Specjalizuje się w kuchni z Ameryki Południowej, w tym szczególnie lubi przygotowywać dania z wołowiny i owoców morza. Był szefem kuchni w restauracjach w Argentynie, USA i w Polsce. Obecnie przygotowuje się do otwarcia nowej restauracji "Salto".