Po raz czternasty do walki o tytuł najlepszego z najlepszych staną utalentowani kucharze, którzy wykorzystując swoją wiedzę i wyobraźnię będą starli się urzec osobistości świata gastronomii zasiadające w jury. Uczestnicy Kulinarnego Pucharu Polski 2014 to ludzie z niezwykłym talentem i wyobraźnią. Na co dzień pracują w znanych restauracjach. Niektórzy prowadzą kulinarne projekty własnego autorstwa. Są laureatami wielu kulinarnych konkursów, a także niejednokrotnie adeptami prestiżowych kursów zagranicznych prowadzonych przez wybitnych mistrzów sztuki kulinarnej.
Kulinarny Puchar Polski to prestiżowy konkurs, którego celem jest odkrywanie i prezentowanie talentów kulinarnych oraz wyłonienie „Najlepszego z najlepszych”. Historia konkursu sięga roku 2000 kiedy miała miejsce jego pierwsza edycja. Od tamtego czasu KPP ciągle rozwija się i zdobywa coraz większe uznanie w środowisku gastronomicznym.
Niewątpliwie wielkim sukcesem świadczącym o randze konkursu jest przychylność takich organizacji jak Fundacja Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Euro-Toques Polska oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, które objęły patronat nad wydarzeniem. Konkursem zdobył również zainteresowanie międzynarodowego środowiska gastronomicznego. Potwierdzeniem tego jest m. in. formalna rekomendacja, której konkursowi udzieliło WACS (World Association of Chefs Societies), czyli Światowe Stowarzyszenie Społeczności Szefów Kuchni.
Na rzecz KPP działają również liderzy środowiska gastronomicznego:
Joanna Ochniak - Przewodniczącą Komitetu Women in WACS (Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni), inicjatorka projektu „Gastronomia na Obcasach” na rzecz wszystkich kobiet pracujących w branży gastronomicznej, aktywna działaczka i propagatorka wielu idei w ramach branży HoReCa.
Zenon Hołubowski - członek Amerykańskiej Federacji Kulinarnej (American Culinary Federation), Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (World Association of Chefs’ Societies) oraz Honorowy Członek Euro-Toques Polska. Warto też podkreślić, że Zenon Hołubowski jako jedyny Polak do tej pory, zdobył certyfikat CEC (Certified Executive Chef) przyznawany przez WACS.
Żaden konkurs nie może obejść się bez sędziów – osób, których wiedza i umiejętności pozwalają na uczciwą ocenę zmagań uczestników. Organizatorzy KPP wielką wagę przywiązują do składu jury. Staramy się, by w loży sędziowskiej zasiadały autorytety środowiska gastronomicznego. Do współpracy zapraszamy nie tylko znakomitych kucharzy z Polski, ale także mistrzów kulinarnych z zagranicy, w tym z restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michalin. – podkreśla Dyrektor Projektu Donata Paszkiewicz.
W dotychczasowych edycjach sędziowały m.in. takie sławy jak chociażby Gissur Gudmundsson, Armand Steinmetz, Jean-Bernard Mahut, Malin Söderström, Loïc Malfait. Na ławie sędziowskiej Finału KPP Polskę reprezentowali m. in. Zenon Hołubowski, Jerzy Pasikowski oraz Jarosław Uściński.
W Kulinarnym Pucharze Polski biorą udział kucharze, którzy zwyciężyli w jednym z konkursów nominowanych, których lista co roku ustalana jest przez Radę Programową KPP. Rada Programowa decyduje również o systemie oceniania. Obecnie zarówno w KPP jak i w konkursach nominowanych stosowane są arkusze oparte na tych samych kryteriach i skali ocen. Ma to na celu znormalizować system oceniania kucharzy startujących w poszczególnych konkursach i tym samym uczynić konkursy nominowane jak i samo KPP bardziej transparentnym.
Dla zwycięzcy tytuł „Najlepszego z najlepszych” to dowód uznania dla jego wiedzy, umiejętności, kreatywności. To drzwi otwierające drogę do dalszego rozwoju, w którym organizatorzy KPP biorą czynny udział, ponieważ jedną z nagród dla laureata konkursu jest staż zagraniczny w uznanej restauracji. Prowadzący szkolenia dzielą się ze zwycięzcą przede wszystkim wiedzą dotyczącą organizacji pracy kuchni, sposobu doboru menu i składników oraz strategii działania restauracji. Nie brakuje też spotkań, podczas których laureat KPP ma możliwość poznania tajników kuchni danego regionu. Jest więc o co walczyć!
Już za niespełna 3 tygodnie poznamy zwycięzcę 14. edycji KPP, poniżej lista uczestników - zwycięzców konkursów nominowanych:
Primerba Cup 2013:
Michał Kuduk i Dariusz Kuduk
Kulinarny Rajd Mistrzów:
Daniel Olas i Dawid Szkudlarek
X Kujawsko – Pomorskie Potyczki Kulinarne:
Przemysław Gryz i Łukasz Ziętek
VIII Festiwal Kuchni Greckiej:
Sylwia Bukała i Łukasz Walo
Festiwal Ryb Bałtyckich:
Robert Sobolewski i Bartosz Kamiński
X Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś:
Jakub Bondziul i Rafał Grzegorzek
V Festiwal Kuchni Zbójnickiej:
Paweł Grabowski i Adam Szajner
Trendy Chef:
Katarzyna Daniłowicz i Bodumił Mroczko
Dorszowe Żniwa:
Paweł Stawicki i Dominik Karpik
Festiwal Smaku w Grucznie:
Wojciech Rabiega i Magdalena Zaborowska
Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego
Bartosz Budzyński i Adam Jop
Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny
Robert Pęcherzewski i Dariusz Borysiak
Skład Jury:
Zenon Hołubowski - Przewodniczący Jury
Paraschos Axiotis - Sędzia Finału
Daniel Ayton-Sędzia Finału
Harald Fargel - Sędzia Finału
Jonas Larsson - Sędzia Finału
Milan Sahánek-Sędzia Finału
Jean Bos - Sędzia Półfinału
Mirosław Reszczyk - Sędzia Półfinału
Grzegorz Labuda-Sędzia Półfinału
Ernest Jagodziński Sędzia Techniczny
Wojciech Harapkiewicz Sędzia Techniczny
Jerzy Pasikowski-Sędzia Półfinału
Miroslav Kubec-Sędzia Finału