GALA POLAND 100 BEST RESTAURANTS 2016 - WYWIADY

Tomasz Purol zwycięzca piątej edycji programu "Top Chef", na co dzień szef kuchni w restauracji Blow Up Hall 5050 mieszącej się w Starym Browarze. Tomasz Purol na co dzień jest także zagorzałym kibicem Lecha Poznań. Wcześniej pracował w restauracji Concordia Design.

Dawid Szkudlarek zwycięzcą szóstej edycji programu "Top Chef", pracuje Folwark Folińscy w Wysokiej małej podgorzowskiej restauracji i jest nauczycielem przedmiotów zawodowych w gorzowskim Gastronomiku. Wcześniej był też szefem kuchni w największych gorzowskich hotelach, m.in. Best Western i Qubus. Jest absolwentem technikum gastronomicznego, Akademii Rolniczej w Szczecinie (wydział technologii żywności) oraz Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Dawid od lat wygrywa najbardziej prestiżowe konkursy kulinarne i znajduje się w czołówce polskich kucharzy. Jest też laureatem konkursu Bocuse d’Or Poland.

Marcin Przybysz zwycięzca trzeciej edycji programu Top Chef,  szef kreatywny restauracji Belvedere w Warszawie. W 2016 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem Chef de l'Avenir (Szef Przyszłości) przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. To tytuł, którym mogą szczycić się nieliczni najlepsi Szefowie Kuchni na świecie.

Swoją przygodę z gastronomią rozpoczął jeszcze jako nastolatek w warszawskich restauracjach, ale większość kulinarnego doświadczenia zdobył w Londynie. Przez kilka lat pracował w gwiazdkowych restauracjach: m.in. w the Ledbury (dwie gwiazdki Michelin) i Wild Honey (jedna gwiazdka). Do Polski wrócił, żeby przebojem wygrać trzecią edycję Top Chefa.