Hermesy Poradnika Restauratora 2017 - rozdane

11 maja w poznańskiej Auli Artis odbyło się XIX Wiosenne Ogólnopolskie Spotkanie Czołowych Postaci Świata FMCG i HoReCa. Punktem kulminacyjnym było wręczenie Hermesów Poradnika Restauratora 2017.

Nagrody te przyznawane są od 2005 r. i nie są uzależniona od jakichkolwiek opłat i licencji. Z roku na rok wybór tych najlepszych jest coraz trudniejszy. Dlatego Kapitułę plebiscytu w tym względzie wspierają Szefowie Kuchni, którzy otrzymali statuetki Hermesa w poprzednich latach. Hermes Poradnika Restauratora jest więc przede wszystkim wyrazem uznania w branży!

Kapituła w składzie: Tadeusz Olszański – publicysta tygodnika „Polityka”, krytyk kulinarny, dziennikarz, autor licznych książek; Joanna Ochniak – przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni WACS, prezes Fundacji Gastronomia na Obcasach, trener i doradca gastronomiczny; Wiesław Generalczyk – Wydawca „Poradnika Restauratora”; Heidi Handkowska – redaktor naczelna „Poradnika Restauratora” dokonała podsumowania głosów, a tym samym wybrała tych najbardziej przedsiębiorczych w branży HoReCa.

Laureaci Hermesów „Poradnika Restauratora” 2017:

Nagroda Specjalna Platynowy Hermes Poradnika Restauratora 2017 – Jean Bos za całokształt twórczości kulinarnej

Jean Bos to belgijski mistrz sztuki kulinarnej, którego wszystkich odznaczeń i wyróżnień nie sposób wymienić. Twórca pierwszej Akademii Kuchni Molekularnej w Polsce. Na co dzień korzysta z dobrodziejstw tej kuchni, co pozwala mu tworzyć fantazyjne, a zarazem zdrowe dania. Zanim zaczął nam, Polakom, uświadamiać jej istnienie, swoje umiejętności jako szef kuchni rozwijał między innymi przez 13 lat na dworze królewskim w Belgii, czy u księcia Rainera w Monako. Pracował również w restauracji posiadającej 2 gwiazdki w przewodniku Michelin.

Nagroda Specjalna Platynowy Hermes Poradnika Restauratora 2017 – Centrum Techniki Kulinarnej DoraM Grupy Dora Metal za wszechstronność, nowoczesność i profesjonalizm

Nagrodę odebrał Prezes Grupy Dora Metal Jan Polcyn.

Centrum Techniki Kulinarnej DoraM w Warszawie, Grupy Dora Metal to idealne warunki do prezentacji urządzeń i treningu technik kulinarnych. Daje możliwości praktycznego poznania wszelkich technik gotowania oraz zasad prawidłowego doboru sprzętu używanego w gastronomii, cukiernictwie, czy dziedzinach pokrewnych. Centrum jest wyposażone w sprzęt audio-video, który umożliwia elektroniczny przekaz każdego szkolenia przez Internet. Rozwiązanie to daje możliwość wzięcia udziału w kursach z dowolnego miejsca na świecie.

Kategoria – OSOBOWOŚĆ GASTRONOMII – Ewa Malika Szyc-Juchnowicz

Nagrodę odebrała Ewa Malika Szyc-Juchnowicz.

Malika to jedna z najbardziej charyzmatycznych Polek w gastronomii, urodziła i wychowała się w Algierii. Szefowa Kuchni i właścicielka restauracji Malika w Gdyni. Inicjatorka plenerowych kolacji z cyklu „Stolik z widokiem czyli „Dinner with a view”. Fascynuje ją ogień i związane z nim techniki gotowania oraz przyprawy, które sklasyfikowała i opisała w swojej książce pt. „Przyprawy”. Zajmuje się filologią kulinarną – poszukuje źródeł nazw, przepisów i smaków. Harmonijnie łączy kuchnię francuską i polską. Prywatnie, od niedawna triathlonistka.

Kategoria – SIEĆ HoReCa – Costa Coffee Poland

Nagrodę odebrał Dyrektor Zarządzający Andrzej Jackiewicz.

Costa Coffee to druga co do wielkości sieć kawiarni na świecie, która w Polsce liczy 137 kawiarni, zlokalizowanych w 20 miastach Polski. Bariści Costa Coffee podnoszą swoje kwalifikacje podczas udziału w cyklicznych Akademiach Kawowych. Najlepsi mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w międzynarodowym konkursie Barista of the Year, organizowanym nieprzerwanie od 2006 r.

Nominowanymi w niej byli: Pizzerie Biesiadowo, Costa Coffee Polska, GastroMall (sieć restauracji Olimp), North Fish i Subway.

Kategoria – SIEĆ KAWIARNI/LODZIARNI/CUKIERNI – Cukiernia Pawlova z Lubonia

Nagrodę odebrał właściciel i cukiernik Paweł Mieszała.

Paweł Mieszała, cukiernik sponad 25-letnim doświadczeniem i właściciel cukierni Pawlova w Luboniu. Mistrz Polski i Świata w cukiernictwie, który trzy razy brał udział w Pucharze Świata Cukierników w Lyonie. Swój zawód traktuje jako sztukę i nieustanną pracę nie tylko nad smakiem, ale również nad formą. Szkolił się u największych tuzów światowego cukiernictwa we Francji i Belgii. Cukiernia Pawlova to wyjątkowe miejsce, w którym dominuje smak i detale. Oprócz francuskich specjałów znajdziemy tu m.in. poznańską sznekę z glancem.

Nominowanymi w niej byli: El Papa - Cafe Hemingway ze Świnoujścia, La Bomboniera z Warszawy, Mariaż Patisserie ze Słupska, Cukiernia Pawlova z Lubonia, UMAM Patisserie z Gdańska

Kategoria – RESTAURACJA HOTELOWA – Restauracja by Wzorcownia by Wiesław Bober w ****Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach.

Nagrodę odebrał Szef Kuchni Wiesław Bober.

Wzorcownia to nowoczesna, autorska restauracja zgodna z najnowszymi, kulinarnymi trendami. Jej krótkie menu w dużej mierze oparte jest na świeżych, sezonowych produktach regionalnych zestawionych w ciekawy i nieszablonowy sposób tak charakterystyczny dla Szefa Kuchni Wiesława Bobera.

Nominowanymi w niej byli: Restauracja Flavoria w Hotelu Andersia Hotel w Poznaniu i jej Szef Kuchni Tomasz Różański; Restauracja Kolumnowa w Hotel Zamek Gniew w Gniewie i jej Szef Kuchni Mariusz Gachewicz; Restauracja Morskie Oko w Hotel BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej i jej Szef Kuchni Sylwester Lis; Restauracja Werbena w Herbarium Hotel & SPA w Chomiąży Szlacheckiej i jej Szef Kuchni Dominik Narloch; Restauracja Wzorcownia by Wiesław Bober w Hotelu Fabryka Wełny Hotel & Spa w Pabianicach i jej Szef Kuchni Wiesław Bober

Kategoria – RESTAURACJA Z TRADYCJĄ – Tatarska Jurta w Kruszynianach

Nagrodę odebrała właścicielka i Szefowa Kuchni – Dżenneta Bogdanowicz

Dżenneta Bogdanowicz kilkanaście lat temu namówiła męża Mirosława, by w gospodarstwie odziedziczonym po jego tatarskich przodkach, otworzyć restaurację i serwować gościom tradycyjne tatarskie dania. Flagową potrawą jest pierekaczewnik, czyli okrągły nadziewany pieróg robiony z sześciu warstw ciasta. Jest on na liście produktów tradycyjnych oraz ma status Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności. W karcie znajdziemy również kołduny, trybuszoki, kibiny i wiele innych. O renomie dań serwowanych w Tatarskiej Jurcie może świadczyć fakt, że  odwiedził ją m.in.: Książę Karol.

Nominowanymi w niej byli: Karczma Góralska Gazdówka w Żołędowie w Żołędowie i jej Szef Kuchni Tomasz Knajdek; Karczma Stara Kuźnia w Miłkach i jej Szef Kuchni Patrycja Wąsiakowska; Restauracja Starka, Opole i jej Szef Kuchni Iwona Cebula; Restauracja Tatarska Jurta w Kruszynianach i jej Szef Kuchni Dżenneta Bogdanowicz; Zielony Piec - Restauracja w Leśnej i jej Szef Kuchni Gracjan Groberski

Kategoria – RESTAURACJA Z RENOMĄ – Memo Restaurant & Wine w Bydgoszczy

Nagrodę odebrał właściciel i Szef Kuchni restauracji – Rafał Godziemski.

Rafał Godziemski jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Kucharzy Kujaw i Pomorza. Umiejętności doskonalił prowadząc restauracje w Polsce i Wielkiej Brytanii. Kolejne doświadczenia kulinarne zdobywał podróżując po Europie i USA. Zdobywca wielu nagród w konkursach.

Nominowanymi w niej byli: Restauracja L'enfant Terrible w Warszawie i jej Szef Kuchni Michał Bryś; Restauracja Krew i Woda w Gdyni i jej Szef Kuchni Mariusz Pieterwas; Restauracja Mañana Bistro & Wine Bar w Chorzowie i jej Szef Kuchni Przemek Błaszczyk; Restauracja Memo Restaurant & Wine w Bydgoszczy i jej Szef Kuchni Rafał Godziemski; Restauracja Wodna Wieża Steampunk Restaurant w Pszczynie i jej Szef Kuchni Dominik Duraj.

Kategoria – SIEĆ DYSTRYBUCYJNE – Makro Cash&Carry.

Makro Cash & Carry w Polsce istnieje od 1994 r. Usługi firmy, skierowane do przedsiębiorców, obejmują zarówno kompleksowe zaopatrzenie, jak i nowoczesne rozwiązania biznesowe. Do dyspozycji kupujących są także usługi dodatkowe – m.in. doradztwo biznesowe czy szkolenia gastronomiczne – które skupiają się wokół nowoczesnej Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości Makro w Warszawie. Od kilku lat Makro kontynuuje swoją misję rozwijania młodych kucharzy poprzez program „Szef dla Młodych Talentów“, który obejmuj program płatnych staży w Makro i cykl Mikserów Kulinarnych, których misją jest edukacja oraz umożliwienie spotkań młodzieży z najlepszymi polskimi szefami kuchni.

W tym roku duża część spotkania była poświęcona sektorowi HoReCa, a swoją obecnością Galę uświetnili też wyjątkowi goście specjalni. W panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Nowe trendy w gastronomii a innowacyjne produkty od dostawców HoReCa” udział wzięli:

Joanna Ochniak – Przewodnicząca Women in WACS

Jean Bos – Prezes Euro-Toques Polska

Krzysztof Szulborski – Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich

Jarosław Uściński – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników

Jarosław Walczyk – Prezes Klubu Szefów Kuchni.

Tradycją jest już obecność na Gali dyplomatów i przedstawicieli organizacji rządowych państw, z którymi współpracują producenci i sieci w Polsce – w tym roku gościliśmy dyrektor Betty Ho z Hong Kong Economic and Trade Office. Swój wykład wygłosił również Maciej Wilk, dyrektor warszawskiego biura Hong Kong Trade Development Council, który wystąpił z krótką prezentację zatytułowaną „Hongkong bramą na rynki azjatyckie”. Na gali pojawiła się także Robert Makłowicz, publicysta, krytyk kulinarny i podróżnik, który opowiadał o daniach lokalnych „Od Hong-Kongu po Lubelszczyznę, czyli z pierogami przez świat”.

Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na uroczysty bankiet w trakcie którego miały miejsce nie tylko rozmowy biznesowe, ale nawiązano również wiele nowych znajomości.