INTERNORGA 2013

W dniach 8–13 marca 2013 w Hamburgu odbędzie się 87. edycja Międzynarodowych Targów Hotelarstwa, Gastronomii, Żywienia Zbiorowego, Piekarnictwa i Cukiernictwa INTERNORGA.

Targi INTERNORGA to najstarsza i największa w Europie oraz jedna z największych i najbardziej prestiżowychinternorga_126074 imprez wystawienniczych branży hotelarskiej i gastronomicznej na świecie.  INTERNORGA jest barometrem branży gastronomicznej w Europie. To w czasie tej imprezy, dzięki najwyższej fachowości wystawców oraz korzystnemu marcowemu terminowi tworzą się trendy na nadchodzący sezon, pokazywane są nowatorskie produkty i techniczne innowacje. Wiele firm czeka z premierową prezentacją swoich nowości właśnie na targi INTERNORGA.

Tegoroczna edycja targów odbędzie się na powierzchni wystawienniczej 90.000 m2, weźmie w niej udział ponad 1.200 wystawców z 22 krajów (w tym 6 firm z Polski) oraz ponad 100.000 zwiedzających. Dzięki dużej liczbie wystawców i zwiedzających oraz ich najwyższej fachowości (ponad 90% gości to fachowcy z branży) targi dają najlepszą okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami i innowacjami w branży oraz nawiązania dużej liczby kontaktów handlowych. 

Dla odwiedzających z Polski Targi Hamburskie przygotowały w tym roku wyjątkową ofertę bezpłatnych wejściówek na targi INTERNORGA. Szczegóły w Przedstawicielstwie Targów Hamburskich w Polsce, tel 22-620 72 98, E-mail: kuzminska@eurotargi.com 

Zakres tematyczny
• techniki kuchenne i gastronomiczne oraz wyposażenie zaplecza kuchennego 
• żywność i napoje, w tym napoje alkoholowe
• wyposażenie hoteli i pokoi hotelowych, restauracji, barów, kawiarni, stołówek i punktów żywienia zbiorowego 
• wyposażenie, maszyny i urządzenia dla piekarń i cukierni, wyposażenie punktów sprzedaży art. piekarsko-cukierniczych 
• gastronomia na wolnym powietrzu 
• organizacja i komunikacja - sprzęt komputerowy i oprogramowanie dla branży, systemy rejestrujące i zabezpieczające, systemy rezerwacji hotelowych, wydawnictwa i prasa fachowa 

Program ramowy targów
Targi INTERNORGA są platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i nowatorskich pomysłów oraz dialogu specjalistów z branży. Dlatego nieodłącznym elementem imprezy stał się bogaty program ramowy towarzyszący targom. Na tegoroczny program składają się m.in.:
• FoodService Forum (7 marca) – 32. edycja największego w Europie kongresu poświęconego profesjonalnej gastronomii 
• Niemiecki Kongres Żywienia Zbiorowego (11 marca)
• Forum Catering w Szkole (12 marca) 
• Forum Gastronomiczne – m.in. zawody dla kucharzy i pokazy „Showcase Kitchen”, zawody wiedzy i umiejętności serwowania potraw i obsługi gości „Service Cup”, pokazy przygotowane przez związki DEHOGA, VSR, VKD i północnoniemieckie szkoły hotelarskie 
• pokazy i prezentacje przygotowane przez północnoniemieckie związki rzemiosła cukierniczego  „„Glass Bakery”
• Newcomers’ Area – prezentacja firm debiutujących w branży HoReCa”.

Godziny otwarcia targów: codziennie w godz. 10.00 – 18.00

Więcej informacji na temat targów uzyskają Państwo w biurze Przedstawicielstwa Targów Hamburskich w Polsce, tel.: 22-620 71 98, 620 72 98, E-mail: karas@eurotargi.com,kuzmiska@eurotargi.com.