IV Targi FOOD-to-GO Hala Amber Expo, Gdańsk 05 - 06. luty 2014

IV Targi FOOD-to-GO Gdańsk organizowane są przez jednego z największych organizatorów imprez targowych w Europie – firmę easyFairs, która na rynku polskim działa od 2008 roku oferując swoim klientom profesjonalne i innowacyjne podejście przy organizacji targów branżowych. Setki zadowolonych wystawców, tysiące branżowych gości i liczne publikacje w prasie, to tylko jedne z powodów, dla których warto zaprezentować swoją firmę podczas targów.

Nowością w tej edycji będzie Strefa specjalnie dedykowana Lodziarniom i Cukierniom –DESEROWE INSPIRACJE. To tutaj zostaną zaprezentowane najnowsze trendy w przygotowywaniu i dekoracji deserów oraz słodkie hity letniego sezonu – kształt, kolor, smak... Wystawcy podpowiedzą jak można wykorzystać jeden produkt na wiele sposobów.

Gościem specjalnym Targów będzie Małgorzata Weber - Mistrzyni Karmelarstwa Artystycznego, specjalistka "stylu angielskiego", autorka podręczników "Pomysły i sposoby na dekoracje tortów" i "Od pomysłu do realizacji", laureatka prestiżowego konkursu "Osobowość cukiernicza 2013", członkini jury wielu europejskich konkursów cukierniczych. Pokaz Pani Małgorzaty Weber (PAN - Centrum Słodkiej Dekoracji) odbędzie się drugiego dnia targów - 6 lutego 2014 r. (środa), podczas bezpłatnych seminariów learnShops.

Celem targów FOOD-to-GO jest również zwrócenie uwagi na problem braku w restauracjach odpowiedniego menu dla osób z nietolerancją glutenu. To właśnie w Strefie Produktów Bezglutenowych swoją ofertę zaprezentują producenci i dystrybutorzy produktów dla osób będących na diecie bezglutenowej. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, które prowadzi ogólnopolski Program edukacyjno-informacyjny "MENU BEZ GLUTENU" mający na celu stworzenie bazy miejsc przyjaznych osobom na diecie bezglutenowej. Gośćmi specjalnymi będą Jola Słoma i Mirek Trymbulak (autorzy książek kucharskich oraz 12 serii programu kulinarnego ATELIER SMAKU na antenie Kuchni +), którzy podczas seminariów learnShops zaprezentują sposoby przygotowania potraw bezglutenowych.

Swoje produkty zaprezentują regionalni producenci żywności i lokalne stowarzyszenia, które przybliżą kulinarne tradycje Pomorza. Podpowiedzą jak wykorzystać regionalne produkty i uatrakcyjnić menu, pokażą jak pozyskać nowych klientów smakiem i tradycją. Na targach pokazane zostanie wszystko to, co stanowi o niepowtarzalności i oryginalności regionu a zarazem przyciąga turystów „głodnych” tego co niecodzienne i tradycyjne.

Podczas targów FOOD-to-GO Gdańsk nie zabraknie również sprzętu i wyposażenia gastronomicznego, opakowań, elementów wystroju wnętrz i wszystkiego co jest niezbędne przy prowadzeniu lokalu z gastronomią.