IX Festiwal Kuchni Greckiej

IX Festiwal Kuchni Greckiej odbędzie się 26 marca 2014 roku na XVIII Międzynarodowych Targach Gastronomicznych EuroGastro w Warszawie.

Jest to niezwykła okazja promowania młodych talentów kucharskich, udokumentowania i podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych a także możliwość  poznania oryginalnych produktów i kuchni greckiej.

Z uwagi na czas i miejsce organizacji Festiwalu Kuchni Greckiej jest to również szansa nawiązania kontaktów w branży Ho.Re.Ca tak dla uczestników, jak i dla Partnerów. Konkurs jest nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski 2014 organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Produktami podstawowymi na Konkursie Kulinarnym są:

  • Krewetki Black Tiger 16/20 całe w pancerzu mrożone -  Martmar
  • Ciasto Fillo Kanaki mrożone- The Greek Gourmet
  • Placki Pitta Bread Alexakis mrożone- The Greek Gourmet
  • Szpinak liściasty porcjowany mrożony – Oerlemans
  • Oliwa z oliwek Extra Virgin „Theofilos” – The Greek Gourmet
  • Oliwki Kalamata z pestką w zalewie Theofilos „Mój grecki smak”- The Greek Gourmet

Zapraszamy kucharzy do uczestniczenia w Konkursie Kulinarnym IX Festiwalu Kuchni Greckiej.

UWAGA ! – termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 28.02.2014 roku.

Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd na tygodniowy pobyt w Grecji dla 2-ch osób ufundowany przez Biuro Podróży Hellas Travel.

z12739141Q,Jury-Theofilos-Vafidis Inauguracji Festiwalu dokona  Ambasador Grecji w Polsce p. Tasia Athanasiu. Swoją obecnością zaszczyci nas Mnich ze świętej Góry Athos o. Epifanios Milopotaminos, który jest Szefem Kuchni Klasztoru, członkiem Chef’s Club of Greece i autorem wielu książek kucharskich. Na wszystkich odwiedzających Festiwal Kuchni Greckiej czeka wiele niezapomnianych atrakcji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wielkim międzynarodowym wydarzeniu, którego pomysłodawcą i Organizatorem jest Theofilos Vafidis – znany i ceniony Mistrz i Doradca Kulinarny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logoFKG