IX Targi HoReCa w Atenach

Polacy na VII Międzynarodowym Forum Gastronomicznym „GReat Kouzina” podczas IX Targów HoReCa w Atenach 07-10.02.2014

Pomysłodawcą i organizatorem z ramienia Firmy Oerlemans  i  Winterhalter wyjazdu 35 osobowej  grupy, reprezentacji z branży polskiej gastronomi jest Theofilos Vafidis Executive Chef, Członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni Polska, przedstawiciel Chef’s Club of Greece Poland Branch Office.

Po raz pierwszy w tym roku na  targach HORECA w Atenach odbędzie się gotowanie na scenie przez polskich kucharzy oraz prezentacja regionalnych produktów polskich firmy : Zakład Mięsny Jasiołka – wędliny Tradycyjne i Ekologiczne, Secpol producent tradycyjnego słowiańskiego Sękacza oraz Artur Świerżewski Sklep Wiejski – Dziczyzna.

W niedzielę będzie miała miejsce prezentacja kulinarna  z 15 krajów świata. Na tę okazję Theofilos Vafidis wraz Łukaszem Konik przygotują polskie potrawy z wykorzystaniem dwóch greckich produktów w każdym daniu.

Wszystkie dni Targów HoReCa 2014 będą obfitowały w wiele konkursów kulinarnych o różnych tematykach, uczestnikami będą kucharze z  wielu regionów Grecji jak również odbędzie się  konkurs juniorów w kuchni – czyli dzieci gotują.