KOLACJA CHARYTATYWNA DLA ADAMA PIECHY

Już 2 września w pabianickiej Fabryce Wełny Hotel & SPA odbędzie się wyjątkowa kolacja przygotowana przez 12 kucharzy młodego pokolenia. Zebrana ze sprzedaży cegiełek kwota zostanie przeznaczona na pomoc dla Adama Piechy, który uległ poważnemu wypadkowi.

KOLACJA CHARYTATYWNA DLA ADAMA PIECHY

Po pierwsze: WEŹ UDZIAŁ!

Kolacja charytatywna dla Adama Piechy to wyjątkowa okazja, by wraz z najbliższymi spędzić miły wieczór, spróbować autorskich dań, a przede wszystkim – wspomóc jego rehabilitację. Dodatkowo goście wezmą udział w pokazie sommelierskim połączonym z degustacją wina. Kolacji towarzyszyć będzie muzyka na żywo, a wieczór poprowadzi dziennikarka Radia Zet, Agnieszka Kołodziejska.

Po drugie: SMAKUJ!

Autorskie menu opracowało 12 znanych kucharzy młodego pokolenia reprezentujących restauracje i hotele z całej Polski. Kucharze zgodzili się nieodpłatnie przygotować kolację na rzecz Adama. Patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem objęli doświadczani mistrzowie kuchni: Wiesław Bober - Szef Kuchni Fabryki Wełny Hotel & SPA oraz Robert Sowa i Jerzy Pasikowski, ale to młode, wschodzące gwiazdy kuchni podbiją tym razem nasze podniebienia.

Goście charytatywnej kolacji spróbują aż 6 dań degustacyjnych, w tym m.in. przystawki z zielonego groszku i żabnicy, szczupaka z topinamburem i figą, gołębia z karczochem i chrzanem oraz deseru z pasternaku z wanilią i czekoladą.

Po trzecie: POMAGAJ!

Adam Piecha to młody, 18-letni chłopak, który w październiku zeszłego roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu. By wrócić do pełnej sprawności, Adam potrzebuje kosztownej rehabilitacji neurologicznej i fizjoterapii w specjalistycznym ośrodku. Pomóżmy mu wyzdrowieć! Adam Piecha-powrót do sprawności

BILETY-CEGIEŁKI

Bilety-cegiełki w cenie 150 zł rezerwować można pod numerem 506 497 728 lub mailowo: eventy@fabrykawelny.pl.