Kino Kulinarne podczas 7.edycji Transatlantyk Festival!

Tranatlantyk

W ramach Kina Kulinarnego zapraszamy widzów Transatlantyku na znakomite dokumenty i filmy fabularne o tematyce kulinarnej i około kulinarnej, poświęcone żywności, ale też odkrywające tajemnice produkcji wina. Kino Kulinarne to autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Transatlantyk ma wyłączność na jego prezentację w Polsce.

Nad filmowym programem Kina Kulinarnego od pierwszej odsłony sekcji czuwa Thomas Struck, twórca i wieloletni kurator berlińskiego cyklu Tegoroczna edycja odbędzie się od soboty, 15 lipca do środy, 19 lipca podczas 7. edycji Transatlantyk Festival w Łodzi. 

Kino kulinarne jest dla nas elementem filozofii życia. To nie tylko pokazanie filmu i ugotowanie kolacji nim inspirowanej. To powrót do jedzenia archaicznego, w dobrym tego słowa znaczeniu, do żywności wolnej od chemii i GMO, do jedzenia, które jest też powodem do spotkania bez pośpiechu - mówi Dyrektor Transatlantyk Festivalu, Jan A.P. Kaczmarek. Przez prezentację starannie wyselekcjonowanych obrazów inspirujemy widzów i zachęcamy  do szukania z nami pasji - tak w kinie, jak i na talerzu. 

Wyjątkowym elementem Festiwalu Transatlantyk jest Kino Kulinarne. Najpierw widzowie oglądają film dokumentalny o tematyce kulinarnej (lub okołokulinarnej) z udziałem gościa specjalnego a później biorą udział w kolacji przygotowanej przez wybitnych mistrzów. Następnego dnia można wziąć udział w samej projekcji danego dokumentu.

15 lipca o godz. 18:30 oraz 16 lipca o godz. 13:30 (bez kolacji)

SOUL — film Angela Parry i Jose Antonio Blanco. Gościem specjalnym będzie wydawczyni i redaktorka naczelna magazynu KUKBUK Daria Pawlewska a menu na 15 lipca przygotował Wojciech Modest Amaro, założyciel Atelier Amaro i juror pięciu pierwszych polskich edycji programu Hell’s Kitchen.

16 lipca o godz. 18:30 oraz 17 lipca o godz. 13:15 (bez kolacji)

MONSIEUR MAYONNAISE — film Trevora Grahama. Gośćmi specjalnymi będą sam reżyser dokumentu oraz jego główny bohater Philippe Mora. Menu na 16 lipca przygotował Robert Skubisz, szef kuchni warszawskiej Amber Room.

17 lipca o godz. 18:30 oraz 18 lipca o godz. 13:00 (bez kolacji)

BOGINIE JEDZENIA – film Vérane Frédiani, która poszukuje kobiet będących szefami kuchni. Gościem specjalnym będzie Małgorzata Minta, niestrudzona popularyzatorka kulinarna, współautorka książek i wielu artykułów prasowych. Menu na 17 lipca układa Katarzyna Daniłowicz szefowa kuchni restauracji Olszewskiego 128 we Wrocławiu.

18 lipca o godz. 18:30 i 19 lipca o godz. 13:30 (bez kolacji)

BOONE — reż. Christopher LaMarca, który stworzył nastrojowy i hipnotyczny dokument łamiący stereotyp sielskiego życia na wsi. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Łapanowski, prowadzący kulinarne programy telewizyjne z „Top Chefem” na czele. Za menu 18 lipca będą odpowiadać — wyjątkowo — dwie osoby: Tomasz Purol szef kuchni Blow Up 5050 Hall w Poznaniu oraz Mariusz Pieterwas.