Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L Art de la cuisine Martell

Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L Art de la cuisine Martell

W dniach 01-03 marca 2013 roku XIV-wieczny Zamek w Rynie gościć będzie uczestników jednego z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce. Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L Art de la cuisine Martell od kilku lat organizowany jest w tym wyjątkowym miejscu, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

W konkursie biorą udział ekipy kucharskie – młodzi adepci sztuki kulinarnej z najlepszych restauracji w Polsce. Potrawy konkursowe oceniane są przez dwa zespoły jury. Pierwszy to JURY DEGUSTACYJNE, złożone z gwiazd estrady i ekranu, drugi stanowi JURY TECHNICZNE, w którym zasiądą największe autorytety sztuki kulinarnej w Polsce.

Tegorocznym tematem konkursu jest Kurczak Bjafagel Premium. Każda drużyna uczestnicząca w konkursie musi obowiązkowo wykonać potrawę w formie dania głównego dla 10 osób podanego wyłącznie na talerzach. Do jej przygotowania konieczne będzie użycie Kurczak Bjafagel Premium – francuska rasa ze szwedzkiej hodowli ekologicznej. Produkt dostępny – MARTMAR food and pleasure.
Do przyrządzania potrawy nie wolno użyć koniaku Martell, jednak po jej wykonaniu każda ekipa będzie musiała dobrać odpowiedni rodzaj Martell-a harmonizującego ze smakiem potrawy. Wszystkie prace konkursowe powinny być wyjątkowo oryginalne, jednocześnie bardzo eleganckie i wykwintne.

W poprzednich edycjach konkursu w szranki stawały ekipy z wielu znamienitych restauracji. Wśród uczestników i laureatów konkursu znaleźli się młodzi adepci sztuki kulinarnej z takich hoteli, jak INTERCONTINENTAL Warszawa, Andel s Łódź, Restauracja Ancora, Sheraton Sopot, Le Meriden Bristol czy Zamek Dubiecko.

Zwycięzca konkursu otrzymuje nominację do Kulinarnego Pucharu Polski.

ZGŁOSZENIA UCZESTNIKÓW PRZYJMOWANE SĄ DO DNIA 15.02.2013 R., OGŁOSZENIE LISTY DRUŻYN ZAKWALIFIKOWANYCH – 20.02.2013

Wszystkie zainteresowane zespoły prosimy o przesyłanie formularza zgłoszeniowego: faxem pod nr 89 642 7013 lub mailem na adres d.strucinski@hotelanders.pl .

Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępny na stronie:

http://www.zamekryn.pl/core/news.php?NewsID=467&_PageID=11548