Konkurs Polska Nalewka 2014

Konkurs Polska Nalewka Roku 2014 odbędzie się 15 sierpnia 2014 w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w PoznaniuDo udziału w konkursie Polska Nalewka 2014 zapraszamy wszystkich tych, którzy domowymi sposobami, według starych rodzinnych receptur, autorskich lub wyszperanych w książkach przepisów wytwarzają tradycyjne polski nalewki.

Warto pochwalić się skarbami z domowej spiżarni, bo jak mawia przewodniczący kapituły dobrego smaku, Piotr Bikont – „Dobra nalewka, to słońce zamknięte w butelce”. Jednym z najważniejszych elementów Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku jest konkurs Polska Nalewka Roku.

Udział w konkursie Polska Nalewka Roku wziąć mogą wszystkie osoby pełnoletnie, które w domowych spiżarniach, piwnicach i na balkonach według stworzonych przez siebie lub starych rodzinnych receptur tworzą niepowtarzalne domowe nalewki.

Nalewki to tradycja typowo polska (choć jej korzenie sięgają starożytnej Grecji i słonecznej Italii) Konkurs Polska Nalewka Roku pomaga nam wrócić do najlepszych, niezapomnianych jeszcze domowych receptur i raz jeszcze zachwycić się nimi”.

Nalewki zgłoszone do konkursu ocenia Kapituła Dobrego Smaku, w której skład wchodzą znawcy kulinariów, smakosze, artyści i ludzie mediów. Jedno z miejsc w kapitule tradycyjnie zajmuje laureat poprzedniej edycji konkursu.

Dotychczasowi laureaci I miejsca – zdobywcy tytułu Polska Nalewka Roku:

Polska Nalewka 2007 – Janusz Łakomiec (Poznań, wielkopolski)
Polska Nalewka 2008 – Hieronim Błażejak (Czarże, kujawsko-pomorskie)
Polska Nalewka 2009 – Zbigniew Sierszula (Kąty k. Góry Kalwarii, mazowieckie)
Polska Nalewka 2010 – Zenona Urbaniak (Stęszew, wielkopolskie)
Polska Nalewka 2011 – Grzegorz Hofman (Poznań, wielkopolskie)
Polska Nalewka 2012 – Jerzy Szewczyk (Warszawa, mazowieckie)
Polska Nalewka 2013 – Wojciech Suchanek (Węgierska Górka, śląskie)