Kto jest szefem kuchni z największą liczbą gwiazdek Michelin?

Kto posiada najwięcej gwiazdek Michelin na świecie? Istnieją tysiące szefów kuchni z gwiazdkami Michelin, ale tylko garstka z nich prowadzi liczne restauracje, które są konsekwentnie uznawane przez prestiżowy przewodnik Michelin.

Do swojej śmierci w 2018 roku Joël Robuchon był szefem kuchni z największą liczbą gwiazdek, z 32 gwiazdkami Michelin w kilku restauracjach w ciągu całej swojej kariery. Francuski kucharz został nazwany „szefem kuchni stulecia” a jego imperium restauracji dotarło aż do USA, Paryża, Hongkongu i Bangkoku.

Pod nieobecność Joëla Robuchon, Alain Ducasse jest szefem kuchni z największą liczbą gwiazd na świecie. Urodzony we Francji, szef kuchni z Monegasque – Ducasse miał w swojej karierze 19 gwiazdek i aktualnie posiada 13 gwiazdek w swoich restauracjach.

Ducasse zaczął pracować w kuchni jako nastolatek, a fascynację kuchnią prowansalską zaczął pod koniec lat siedemdziesiątych, pracując w Le Moulin de Mougins. Zdobył swoją pierwszą gwiazdkę Michelin jako szef kuchni w La Terrasse w hotelu Juana w Juan les Pins.

Od tego czasu zbudował imperium biznesowe, które obejmuje cały glob od Las Vegas po Tokio, w ponad 72 lokalizacjach, z których 36 to restauracje. Ducasse jest również znany jako pierwszy szef kuchni, który posiada trzy restauracje z trzema gwiazdkami Michelin w trzech różnych miastach jednocześnie.

Do sztandarowych restauracji szefa kuchni Ducasse'a należą Louis XV w hotelu de Paris w Monako i Alain Ducasse w The Dorchester, z których każda ma trzy gwiazdki Michelin.