Kuchnia Mistrzów

W Krakowie podczas Targów Horeca Gastrofood odbyło się trzydniowe kulinarne show w ramach Kuchni Mistrzów, której partnerem kulinarnym oraz współorganizatorem był Farutex Bidvest Polska. Na zaproszenie Firmy do Krakowa przyjechali Goście Specjalni ze Skandynawii, jedni z najlepszych Szefów Kuchni na Świecie: Torsten Vildgaard z Kopenhagi oraz Sasu Laukkonen z Helsinek.

S.Laukkonen-K.Basznianin-T.VildgaardTorsten Vildgaard jest Head Chefem autorskiej jednogwiazdkowej Restauracji Studio* w Kopenhadze. Był wieloletnim Head Chefem Nomy**, w której pracował przez 8 lat. W 2005 i 2014 został ogłoszony w Danii „Chef of the Year”, a w tym roku został nominowany to tytułu „The Chef of the Chefs”, zaś jego restauracja otrzymała nominację do tytułu „Najlepszej Restauracji w Danii”. Torsten zabrał Gości w kulinarną podróż po jego doświadczeniu zawodowym oraz przedstawił znaczenie swojego zawodowego motta: Keep Testing. Podczas pokazu przygotował m. in. takie dania jak gotowana grasica usmażona na chrupko, podana w grillowanych liściach młodej kapusty marynowanej w oleju z czarnej porzeczki, serwowana z ziołami oraz z sosem z trufli, a także duński biodynamiczny por serwowany z emulsją z białego miso oraz oliwy pietruszkowej. 


Sasu Laukkonen jest Head Chefem autorskiej jednogwiazdowej Restauracji Chef & Sommelier* w Helsinkach, która wA.Musztyfaga-K.-Marciniak 2013 została ogłoszona najlepszą restauracją w Finalandii oraz wielokrotnie zajmującą wysokie miejsca na liście najlepszych fińskich restauracji. Podczas pokazu Sasu przedstawił swoją filozofię gotowania, która opiera się na lokalnych, ekologicznych produktach i wykorzystywaniu każdego elementu. Sasu zaprezentował m. in. takie dania jak makaron z selera z fińskim serem oraz deser – lody na zakwasie, z chipsami na zakwasie, smażonym czerstwym chlebem oraz karmelizowaną bułką tartą. 

Pokazy poprowadzili także Szefowie Kuchni Farutexu oraz Emil Domański – wirtuoz czekolady i cukiernik w Firmie Barbara Luijckx, Marcin Rusnarczyk – Mistrz Polski Baristów oraz Kris Basznianin, który pracował w najlepszych gwiazdkowych restauracjach na Świecie, a aktualnie jest trenerem chińskich kucharzy uczących się kuchni nowo skandynawskiej w Szanghaju. 

Dzięki pokazom odwiedzający Targi mogli poznać podejście skandynawskie i polskie do mięs, polską kuchnię szlachecką i dworską w zgodzie z nowoczesnymi trendami, nieznane oblicze czekolady a także odbyli kulinarną podróż po kuchni śródziemnomorskiej. W pokazach wzięli udział nie tylko Szefowie Kuchni i Kucharze z Krakowa, ale także z całej Polski w tym m. in. ze Szczecina, Gdańska, Ełku, Rzeszowa, Lublina i Wrocławia.