Kulinarna Podróż zmysłów- Od Okawango po Bałtyk

Pierwsza autorska książka charyzmatycznego szefa kuchni Josepha Seeletso. Ponad 70 przepisów stanowiących inspiracje dla każdego, kto czerpie radość z gotowania. Jest to połączenie polskich tradycji kulinarnych z afrykańską nutą egzotyki.

Książka wypełniona jest urzekającymi fotografiami oraz prostymi przepisami dla każdego, kto chce rozpocząć własną wędrówkę od Okawango po Bałtyk. W przerwach od gotowania sam autor zachęca do poszukiwania i korzystania z egzotycznych dodatków dostępnych na naszym rodzimym rynku. Pełna ciekawych rozpalających emocje i wyobraźnię przepisów książka.

25 października na Targach Książki w Krakowie przy ulicy Galicyjskiej 9, odbędzie się premiera książki. Autora będzie można spotkać przy stoisku wydawcy „Świata Książki” gdzie od 10.00 do 10.50 będzie podpisywał książki. Tego samego dnia wieczorem będzie gościem specjalnym podczas Gali Poland 100 Best Restaurants.

O Autorze:

12 Joseph „ Józek” Seeletso – pochodzący z Botswany profesjonalny Szef Kuchni. Absolwent elitarnej uczelni gastronomicznej Westminster College w Londynie. 21-letnie doświadczenie zdobywał będąc szefem kuchni prestiżowych restauracji zarówno w Polsce jak i na świecie.
Wielokrotnie prowadził show kulinarne w porannych programach telewizyjnych, pełnił rolę eksperta w wielu przedsięwzięciach kulinarnych jak również reprezentował Polskę na polu międzynarodowym w stacjach CNN oraz BBC.
Dwukrotnie zasiadał w jury bijącego rekordy popularności programie Top CHef.
Właściciel Joseph's Culinarny Studio mieszczącego się w Warszawie. To miejsce, w którym poza zdobywanie wiedzy kulinarnej w postaci warsztatów organizowane są pokazy dla firm, indywidualnych miłośników gotowania oraz cała paleta imprez okazjonalnych z udziałem samego Szefa Kuchni.
Najważniejszym przepisem Josepha jest przepis na życie- mąż Karoliny, ojciec Davida i Stasia.