Kulinarne nowości w restauracji Tamka 43

Menu restauracji Tamka 43 zyskało nowe oblicze. Wszystko za sprawą wyśmienitych dań skomponowanych przez mistrza sztuki kulinarnej, Roberta Trzópka. 

Odświeżona karta dań opiera się na tradycyjnych
 smakach, przygotowanych i podanych w innowacyjny sposób. Wśród nowych przekąsek znajdziemy m.in. przepiórkę z kaszanką i sosem 
z atramentu kałamarnicy. To niebanalne połączenie smaków zapewnia niezapomniane wrażenia zmysłowe. Miłośnicy lekkich kompozycji powinni z kolei wybrać grillowanego młodego pora, podanego ze świeżymi kurkami. Jako danie główne, szef kuchni poleca łopatkę i comber jagnięcy z truflą i pomidorem confit. Odpowiednio dobrane dodatki wyśmienicie podkreślają charakterystyczny smak delikatnego mięsa jagnięcego. Warto skosztować także polędwicy wołowej z puree z selera i sosem maderowym. Dressing przygotowany na bazie portugalskiego wina produkowanego od przeszło trzystu lat na wyspie Madera sprawia, że potrawa charakteryzuje się niezwykłym, pełnym aromatem. Zmiany zaszły również w menu degustacyjnym restauracji. Szeroki wachlarz smaków gwarantuje, że nawet najbardziej wymagający goście znajdą w nim coś wyjątkowego dla siebie. Każde z degustacyjnych dań stanowi niezwykłą ucztę dla wszystkich zmysłów. Robert Trzópek przygotował m.in. przegrzebki z czarną porzeczką i sosem z werbeny, dorsza z młodym groszkiem i oliwą miętową oraz cielęcinę z kurkami i sosem maderowym. Idealnym zakończeniem wizyty w restauracji Tamka 43 będzie odświeżający i lekki deser – w letnie dni polecamy szczególnie wybór słodkości z bogatej selekcji lodów i sorbetów.