L' ART DE LA CUISINE MARTELL 2019

„Kurczak sielski w pejzażu polskiej kuchni regionalnej” - to temat i zadanie konkursowe uczestników XVII już edycji L’art de la Cuisine Martell. Konkurs odbędzie się w dniach 1-3 marca 2019 r., tradycyjnie na Zamku w Rynie.

L’art de la Cuisine Martell to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce. Obok Kulinarnego Pucharu Polski ma najdłuższą historię, a zwycięzcy kolejnych edycji są dzisiaj cenionymi szefami kuchni i restauratorami.

W rozpoczynającej się w dniu dzisiejszym edycji 2019, obowiązkowym elementem jest kurczak sielski, długo hodowany i wolny od antybiotyków. Nowością jest wykorzystanie, obok składnika głównego, produktu charakterystycznego dla regionu z którego pochodzą uczestnicy. To nowy warunek w tegorocznym regulaminie konkursu.

Uczestnikami konkursu są osoby pełnoletnie, na co dzień pracujące w gastronomii, zajmujące dowolne stanowisku w hierarchii zawodowej, które w dniu rozpoczęcia konkursu nie przekroczyły 30 roku życia. Ekipy są dwuosobowe, każda z nich musi przygotować danie główne (12 talerzy), które skomponuje z koniakiem Martell. Obowiązującą porcelanę ogłosi i przekaże uczestnikom Organizator.

Na wyserwowanie swoich dań uczestnicy będą mieć tylko jedną godzinę. Na wzór poprzednich lat, prace oceniać będą trzy składy jurorskie: techniczne, degustacyjne i koneserów. W dwóch pierwszych zasiadają znakomici szefowie kuchni, trzecie z nich tworzą przedstawiciele organizatora, sponsorów strategicznych, gwiazdy telewizji i media.

Przewodniczącym Jury, podobnie jak w roku ubiegłym, został Andrea Camastra, Szef Kuchni warszawskiej restauracji Senses, odznaczonej gwiazdką Michelin, jedyny z Polski, notowany na liście 100 najlepszych według magazynu Le Chef. Jak co roku wydarzenie poprowadzi Karol Okrasa i Dariusz Maląg.

53340104_1260014080830359_4082177672510177280_o

 

52929455_1261009860730781_1039083645534470144_o

Zamkowy dziedziniec będzie nie tylko miejscem konkursu, lecz także pokazów oraz prezentacji sponsorów i partnerów. Odwiedzający imprezę będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i seminariach. Zwycięzcy L’art de la Cuisine Martell 2019 ogłoszeni zostaną podczas uroczystej, wieczornej Gali.

Lista uczestników

1. Łukasz Wolak, Michał Królik – Andromeda Alfa Hotel Galaxy, Kraków

2. Marcin Nowak, Maciej Małecki – Brasserie Warszawska, Warszawa

3. Mariusz Bobek, Adriana Wójcikowska – Restauracja Amarylis, Kraków

4. Przemysław Bednarz, Aleksandra Krupa – Restauracja Aruana, Hotel Narvil Conference & SPA, Serock

5. Łukasz Zamorowski, Kamil Ossowski – Hotel Haffner, Sopot

6. Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki – Restauracja Pink Lobster, Warszawa

7. Wiktor Wielgus, Karol Kaszlewicz – Hotel Nicolaus, Toruń

8. Radosław Gierałtowski, Viktor Soliar – Restauracja Szafarnia 10, Gdańsk

9. Piotr Gipsiak, Sebastian Graca – Restauracja Brasserie Courtyard by Marriott, Warszawa

10. Angelika Kowalik, Łukasz Wajda – Restauracja Pod Nosem, Kraków

11. Dawid Jędrzejczyk, Tobiasz Nowak – Art Hotel, Wrocław

12. Sebastian Szafrański, Robert Borowski – Restauracja Art, Kraków

13. Mikołaj Kruszona, Marcin Ćwik – Puro Hotel, Poznań

14. Piotr Kaślewicz, Dawid Ziemann – Hotel Zamek Gniew, Gniew

15. Adrian Rosół, Szymon Szlembarski – Restauracja Hotelu Bania Thermal & Ski, Białka Tatrzańska

16. Jan Kubat, Michał Bąk – Pałac Goetz, Brzesko

 Wszystkim życzymy powodzenia!