Lista Uczestników zakwalifikowanych do Konkursu "l’Art de la cuisine Martell” 2017

martell logo 2017 4 marca odbędzie się jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce jakim jest L'Art de la cuisine Martell 2017.

Po raz piętnasty firma Wyborowa Pernod-Ricard wraz z marką Martell oraz Grupą Anders i przy wsparciu merytorycznym Klubu Szefów Kuchni organizuje Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej, który odbędzie się 4 marca w Hotelu Zamek Ryn**** XIV-wieczny Zamek krzyżacki Ryn usytuowany w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich to miejsce urokliwe i pełne legendarnego ducha, także kulinarnego. Dawna siedziba Komtura, w której rycerze zakonni jadali zwierzynę i ryby z okolicznych jezior i lasów, dziś również słynie z rozmaitości smaków jakie oferuje bogactwo naturalne Warmii i Mazur. Dlatego też jest idealnym miejscem na przeprowadzenie zmagań kulinarnych 16 drużyn reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce i przyznanie pucharu Martell najzdolniejszym kucharzom młodego pokolenia.

Lista Uczestników zakwalifikowanych do Konkursu "l’Art de la cuisine Martell” 2017 :

1. Mateusz Bogdański, Artur Kuchnia, Hotel Heron Gródek pod Dunajcem, Sienna OBROŃCY TYTUŁU

2. Mateusz Skonka, Tomasz Ziółkowski, Quale Restaurant, Łódź

3. Dawid Walas, Kamil Maćkowski, Hotel Fabryka Wełny Hotel & Spa, Pabianice

4. Tomasz Janczewski, Arkadiusz Janiak, Andel’s by Vienna House, Łódź

5. Mateusz Sawicki, Rafał Błoński, Restauracja Projekt 36, Sopot

6. Diana Olechnowicz, Łukasz Stepnowski, Restauracja Amber Room, Warszawa

7. Krzysztof Lizak, Sebastian Szczurek, Salina Restaurant, Bochnia

8. Peter Bartosz, Rafał Kudliński, Copernicus Toruń Hotel, Toruń

9. Robert Borowski, Anna Karwowska, Introligatornia Smaku, Kraków

10. Rafał Koziorzemski, Oskar Nowicki, Restauracja Biały Królik, Gdynia

11. Tomasz Zdrenka, Michał Seyda, Restauracja Garden City, Poznań

12. Marek Rogalski, Kamil Kowalski, Restauracja Bulaj, Sopot

13. Jarosław Owczarczyk, Łukasz Andruszkiewicz, Strefa Restauracja & Bar, Warszawa

14. Dominik Drąg, Rafał Stegnicki,Natura Mazur Hotel & Spa Warchały, Jedwabno

15. Kamil Łudzik, Adam Tyrała, Hotel Stary, Kraków

16. Ariel Ziółkowski, Łukasz Wieczorek, Sofitel Victoria, Warszawa

Lista Rezerwowych
1. Konrad Kalęba, Krzysztof Szczerbiński, Q Hotel Plus, Restauracja Qualita, Kraków
2. Dariusz Zajdlewicz, Kuba Stykiewicz, Restauracja Memo, Bydgoszcz

Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu a tym samym głównym produktem, który muszą w swoich daniach wykorzystać zawodnicy jest Ryba Kulbin Black Label.
 

Kulbin, nazywany jest również Orłorybem, jest morskim gatunkiem szelfowym Morza Śródziemnego i wybrzeży zachodniej Afryki. Ryby te dorastają do 2 m długości i 50 kg masy ciała. Ich mięso jest białe i soczyste, które nadaje się do przygotowania w najróżniejszych formach (gotowanie, pieczenie, grillowanie, sashimi).
 
Black Label – produkty najwyższej jakości, specjalne wyselekcjonowane, estetycznie zapakowane i przechowywane tak, by po otwarciu produkt zachował swoją świeżość.
 
 
FORMUŁA KONKURSU
 
L'Art de la cuisine Martell to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w kraju, organizowany od 14 lat w wyjątkowych miejscach. Konkurs polega na przygotowaniu potrawy, która najlepiej komponuje się z koniakiem (do samych potraw nie jest dodawany koniak).
W konkursie bierze udział 16 ekip kucharskich – młodych adeptów sztuki kulinarnej, z najlepszych restauracji w Polsce. Zgodnie z regulaminem zawodnicy wystąpią w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych do konkursu stanowiskach. Na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach kucharze będą mieć godzinę.
 
 
Podczas konkursu potrawy oceniane są przez trzy zespoły jury – pierwszy to JURY TECHNICZNE, w którym zasiądą największe autorytety sztuki kulinarnej w Polsce oraz JURY DEGUSTACYJNE złożone z Szefów Kuchni. To pierwsze jury oceniać będzie potrawy wg zgodności z regulaminem konkursu, tj. pod kątem sposobu przyrządzenia potrawy, podania
i samego jej smaku. Trzeci zespół to JURY KONESERÓW, które przyznaje swoją osobną nagrodę.
 
 
belka martell 2017