Lodziarskie Mistrzostwa Świata 20-23.01.2018

W dniach 20-23 stycznia 2018 r. w Rimini odbędzie się ósma edycja Lodziarskich Mistrzostw Świata (Coppa del Mondo della Gelateria).  To najważniejszy międzynarodowy konkurs w branży lodziarskiej. Organizowany jest w cyklu dwuletnim. Pierwsze miejsce honorowane jest czekiem w wysokości 12 tysięcy euro, drugie 6 tysięcy a trzecie 3 tys. euro. Przyznawane są także nagrody specjalne (m.in. za innowacyjny smak, estetykę prezentacji, lody gastronomiczne). Zgodnie z regulaminem w kolejnej edycji mistrzostw nie może uczestniczyć reprezentacja kraju, który posiada aktualny mistrzowski tytuł (stąd nieobecność w bieżącej edycji reprezentacji Włoch).

W konkursie uczestniczyć będzie 12 ekip z całego świata. W tym gronie znajdzie się także drużyna z Polski.

Polski zespół wystąpi w składzie: Łukasz Parzymski, Tomasz Szypuła, Rafał Macała i Damian Wiśniewski. Menedżerem zespołu i równocześnie członkiem międzynarodowego jury będzie Sebastian Szmyd.

Obok Polaków wystąpią reprezentacje: Argentyny, Australii, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kloumbii, Maroka, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy.

W trakcie mistrzostw każda z drużyn będzie miała za zadanie przygotować aż osiem konkursowych prezentacji: udekorowany pojemnik z lodami czekoladowymi, deser lodowy w pucharku,tort lodowy, przystawkę wraz z lodami gastronomicznymi, autorskie lody stworzone na bazie składnika wylosowanego w ramach tajemniczego pudełka (mystery box), lodowy snack, dwa eksponaty - jeden wykonany z krokantu i drugi z bryły lodowej, bufet finałowy prezentujący wszystkie prace.