Menu Chopinowskie w restauracji Tamka 43

Najwyższej jakości dziczyzna, kasze, skorzonera czy zimowe warzywa do menu warszawskiej restauracji Tamka 43 dołączyło kilka wyśmienitych dań, przygotowanych na bazie składników kuchni staropolskiej. Z okazji 203. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Szef Kuchni skomponował okolicznościowe menu, inspirowane upodobaniami kulinarnymi polskiego wirtuoza fortepianu.


Chopinowska kuchnia

Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów w historii, niezwykle utalentowany pianista, a prywatnie
2315137_Tamka43lososzmusemzwasabi  elegancki perfekcjonista oraz pasjonat smaków. Fryderyk Chopin, bo o nim mowa, był postacią nie tylko wybitną, ale i szalenie ciekawą. Godne uwagi były również jego upodobania kulinarne. Na podstawie wzmianek pozostawionych przez samego Chopina, jak i licznych źródeł historycznych możemy z łatwością zrekonstruować przykładowe menu kompozytora. Dużą rolę w kształtowaniu jego smaku odegrała tradycyjna kuchnia staropolska, obfitująca w dziczyznę, aromatyczne przyprawy, a także starosłowiańskie składniki takie jak kasze, buraki, seler oraz marchew. Popularnym składnikiem kuchni polskiej, aż do końca XVII wieku były także zimowe warzywa dziś odkrywane przez Szefów Kuchni na nowo - jarmuż, brukiew i pasternak. Chopin jadał je podobno niezwykle chętnie jako dodatek do duszonego mięsiwa. Horyzonty smaku kompozytora rozszerzył niewątpliwie pobyt we Francji. To właśnie w eleganckich paryskich restauracjach Chopin odkrywał nowe smaki i ich unikalne, np. słodko-słone, połączenia.

Wirtuozeria smaków na Tamce

Upodobania kulinarne Fryderyka Chopina można poznać jeszcze lepiej odwiedzając warszawską restaurację Tamka 43. Tutejszy Szef Kuchni, Robert Trzópek, specjalnie z okazji rocznicy urodzin kompozytora przygotował bowiem dla swoich gości kilka wyśmienitych dań, inspirowanych ulubionymi smakami polskiego wirtuoza fortepianu. Bazędo każdego z nich stanowi najwyższej jakości dziczyzna ulubione mięso Fryderyka Chopina. W daniach znajdziemy jednak zarówno staropolskie akcenty, jak i wpływy eklektycznej kuchni francuskiej. Odpowiada to gustom samego Trzópka, który słynie z łączenia polskich tradycji kulinarnych z elementami nowoczesnej, międzynarodowej gastronomii.

Wśród potraw inspirowanych upodobaniami Chopina znajdziemy m.in. daniela z karmelizowaną skorzonerą i wędzoną czekoladą. Wywodząca się ze staropolskiej kuchni skorzonera, nazywana często zimowymi szparagami, idealnie komponuje się z delikatnym mięsem. W daniu odnajdziemy także niezwykle lubiane przez Chopina słodkie nuty smakowe w postaci czekolady. Robert Trzópek zaprasza także na sarnę z zimowymi warzywami i sosem z czarnego bzu. O niezwykłym charakterze tej potrawy stanowią przede wszystkim użyte do jego przygotowania zapomniane warzywa  - jarmuż, brukiew i pasternak. Ostatnim daniem inspirowanym ulubionymi smakami Chopina jest tatar z sarny. Ten najwykwintniejszy specjał kuchni myśliwskiej, w wydaniu Roberta Trzópka nabrał całkowicie nowego charakteru Szef Kuchni połączył go bowiem z lodami z kaszy pęczak.

Najwyższej jakości składniki oraz unikalne konstrukcje smaków nowych dań z pewnością zadowolą podniebienia nawet najbardziej wymagających koneserów