Michelin Chef w hotelu Sofitel Warsaw Victoria

10828116_341995722662490_7904021477318100790_o Na zaproszenie hotelu Sofitel Warsaw Victoria, w dniach 6-8 lutego br., Polskę odwiedził Oliver Nasti, francuski mistrz kuchni, uhonorowany dwiema gwiazdkami Michelin. Miłośnicy sztuki haute cuisine mieli możliwość rezerwacji stolika w restauracji Le Victoria Brasserie Moderne i skosztowania niesamowitych dań, przygotowanych we współpracy z Maciejem Majewskim, szefem kuchni hotelu Sofitel Warsaw Victoria. 

Dbając o jak najgłębsze doznania smakowe gości, Sofitel Warsaw Victoriazaprosił do Polski Olivera Nasti,  szefa kuchni w restauracji Le Chambard w Kaysersbergu w północno-wschodniej Francji. Jest on jednym z niewielu kucharzy na świecie odznaczonych dwiema gwiazdkami Michelin. Wyróżnienie to jest przyznawane tylko największym artystom kulinarnym, dla których gotowanie to nie tylko zawód, lecz także pasja i sztuka.  Oliver Nasti został dostrzeżony również przez jurorów prestiżowego konkursu MOF Meilleurs Ouvriers de France, w wyniku czego otrzymał tytuł najlepszego rzemieślnika kulinarnego kraju. Restauracja prowadzona przez tego francuskiego mistrza znalazła się również w przewodniku Gault & Millau. Uhonorowanie jej czterema Czapkami Kucharskimi jest odzwierciedleniem smaków, opartych na lokalnych produktach, które są serwowane gościom w wyśmienitych  i niespotykanych aranżacjach.

Podczas pobytu w Warszawie mistrz przygotował swoje popisowe potrawy. Kolacja składała się z 7 wysublimowanych10945676_341995899329139_1871685463840502387_o dań. Wśród propozycji znalazł się m.in. węgorz podany z musem ze szczupaka i pomarańczowym żelem, a także gołąb zaserwowany wraz z migdałowym mousseline, burakiem pieczonym w soli oraz truflą. W menu deserowym zaproponowano natomiast ananasa pieczonego w rumie Zacapa, z sorbetem i sosem  z marakui oraz Czekoladowe mille Feuille. Dla podkreślenia smaku potraw, goście mieli możliwość degustacji najwyższej jakości win.
 
W gotowaniu istotna jest autentyczność, bez której przygotowanie nawet prostych dań nie byłoby możliwe. Podstawą są najlepszej jakości składniki oraz dbałość o choćby najmniejszy szczegół. Każdy posiłek jest przyrządzany przeze mnie tak, by nacieszyć w pierwszej kolejności wzrok, węch, a dopiero po chwili smak, co potęguję doznania kulinarne moich gości”– podkreśla Oliver Nasti

Oliver Nasti słynie z niebywałej dokładności i przestrzegania najwyższych standardów w gotowaniu, dopasowując poszczególne elementy, w taki sposób, by wydobyć z potrawy kwintesencję smaku. W trakcie pracy, towarzyszył mu Maciej Majewski, szef kuchni hotelu Sofitel Warsaw Victoria.
   
Spotkanie z mistrzem kulinarnym posiadającym dwie gwiazdki Michelin było dla mnie inspirującym doświadczeniem. Rozmowa z Oliverem Nasti, a także wspólne przygotowanie potraw  stanowiło doskonałą okazję do podnoszenia umiejętności i doskonalenia rzemiosła ” – zaznacza Maciej Majewski, szef kuchni hotelu  Sofitel Warsaw Victoria.

Położony w centrum Warszawy hotel Sofitel Warsaw Victoria słynie z francuskiej elegancji, stylowego wystroju, łączącego w sobie elementy nowoczesnej architektury, jak i klasycznych wzorów. Francuski szyk i harmonia przejawiają się nie tylko w designie, ale także  znakomitej kuchni. To właśnie w dwóch restauracjach, które mają do dyspozycji goście:  Kitchen Gallery oraz Le Victoria Brasserie Moderne serwowane są dania najwyższej jakości. Z myślą o wszystkich koneserach niepowtarzalnych, francuskich smaków, hotel zaprosił do Polski mistrza kuchni, Olivera Nasti. Dzięki współpracy z Maciejem Majewskim, szefem kuchni Sofitel Warsaw Victoria goście mieli niepowtarzalną możliwość spróbowania połączenia wykwintnych francuskich smaków i akcentów kuchni polskiej, w otoczeniu luksusowych, eleganckich wnętrz.