Michelin Guide Francja 2021

Przewodnik Michelin kontynuuje przyznawanie wyróżnień w wyjątkowych warunkach pandemii – tym razem przyszła pora na Francję. Organizatorom zależy na ustabilizowaniu rynku, dlatego zapowiedziano, że w najbliższych miesiącach trzech gwiazdek, najwyższego kulinarnego wyróżnienia, nie straci żadna restauracja uhonorowana nimi w poprzedniej edycji, za wyjątkiem lokali, które zostały zamknięte lub całkowicie zmieniły formułę działania.

Ceremonia wręczenia Przewodnika Michelin w 2021 roku była w tym roku niezwykła. Po raz pierwszy w swojej historii zwycięzcy czerwonego przewodnika zostali odsłonięci online za pośrednictwem transmisji wideo w serwisie YouTube z wieży Eiffla.

Pomimo trwającego kryzysu restauracji, wydanie przewodnika MICHELIN z 2021 r. potwierdza odporność, doskonałość i żywotność francuskiej sceny fine dining, w której wielu utalentowanych młodych szefów kuchni pojawia się w całym kraju.

Chociaż branża restauracyjna nadal boryka się ze skutkami bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego, Michelin pozostaje lojalny wobec smakoszy i restauracji, z dumą prezentując wydanie MICHELIN Guide France z 2021 roku.

„Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu naszych inspektorów, zgodnie z naszymi tradycyjnymi metodami i przeprowadzeniu jak zwykle wielu wizyt w restauracjach, zespołom udało się opracować wybór restauracji, które są równie niezawodne i wiarygodne jak w poprzednich latach. Edycja z 2021 roku potwierdza, że wyśmienita kuchnia nadal świeci jasno w całej Francji, oświetlana przez szeroki wachlarz talentów, zarówno znajomych twarzy, jak i nowo przybyłych. Mamy wielką nadzieję, że nasz Przewodnik będzie pożytecznym narzędziem dla osób, które nam zaufały, a także zaproszeniem do odkrycia przyjemności płynącej z wyśmienitej kuchni – powiedział Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy przewodników MICHELIN

Do trzygwiazdkowego klubu dodano jedną restaurację, najwyższe wyróżnienie w Przewodniku Michelin. Ten zaszczyt przypadł „AM par Alexandre Mazzia” w Marsylii, której jedzenie zostało opisane jako „kalejdoskop smaków łączący lokalne produkty i wpływy z całego świata”.

Francja pozostaje kulinarną potęgą i tegoroczne nagrody są tego potwierdzeniem: w edycji przewodnika Michelin na 2021 rok znalazło się aż 638 lokali, z czego 57 to nowe restauracje, nie ujęte we wcześniejszych zestawieniach. Na liście jest:

30 restauracji trzygwiazdkowych

74 restauracje dwugwiazdkowe

534 restauracje z jedną gwiazdką

33 restauracje wyróżnione Zieloną Gwiazdką za działania na rzecz odpowiedzialnego prowadzenia restauracji

524 lokale z wyróżnieniem Bib Gourmand oznaczającym jedzenie wysokiej jakości za bardzo dobrą cenę

2093 restauracje wyróżnione „talerzem Michelin”, który oznacza smaczne posiłki przyrządzane z jakościowych składników.